Haberler

"Çocuklarda böbrek taşı, böbrek yetmezliğine yol açabilir" uyarısı - VAN

Güncelleme:

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kerem Taken, "Taşın iki böbrekte bulunması ilerleyen dönemlerde böbrek yetmezliğine yol açabiliyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kerem Taken, "Taşın iki böbrekte bulunması ilerleyen dönemlerde böbrek yetmezliğine yol açabiliyor. Erken tedavi yapılmazsa diyalizle sonuçlanabilecek durumların ortaya çıkacağı unutulmamalıdır." uyarısında bulundu.

Van'da karın ağrısı ve idrarda kanama şikayetleriyle Dursun Odabaş Tıp Merkezine gelen 4 yaşındaki Demhat Şaka'nın yapılan tetkiklerinde sol böbreğinde 1,5 santimetre büyüklüğünde taş tespit edildi.

Bunun üzerine enfeksiyon oluşmaması, taşın idrar akışını engelleyerek böbrekte genişlemeye, böbrek fonksiyonlarının kaybına neden olmaması için minik hastanın "mikro-perkütan nefrolitotomi" yöntemiyle ameliyat edilmesine karar verildi.

Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kerem Taken ve Dr. Öğretim Üyesi Kasım Ertaş'ın gerçekleştirdiği başarılı ameliyatla 1,5 santimetre büyüklüğündeki taş çıkartıldı.

"Hastamız sağlığına kavuştu"

Taken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıldır devam eden karın ağrısı ve idrarda kanama rahatsızlığıyla kendilerine başvuran Demhat Şaka'nın böbreğinde tespit ettikleri 1,5 santimetre büyüklüğündeki taşı çıkartarak hastayı sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Böbrekten çıkan taşın, kanalın ağzını tamamen kapattığını anlatan Taken, "Böbrekte fonksiyon kaybını engellemek için vakit kaybetmemek gerekiyordu. Ameliyatı rahatlıkla yapabileceğimizi aileye anlattık. 1,5 santimetre büyüklüğündeki taşı bulunduğu yerden başarılı bir operasyonla çıkarttık." dedi.

"Çocuklarda böbrek taşı hastalığı giderek artıyor"

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da böbrek taşının görülebildiğini anlatan Taken, şöyle devam etti:

"Çocuklarda böbrek taşı hastalığı giderek artıyor. Teknolojinin gelişmesi ve ultrasonun daha çok kullanılıyor olması böbrek taşının görülme sıklığını artırıyor. Çocuklarda böbrek taşı hastalığının görülme sıklığı gelişmiş ülkelerde yüzde 1 ile 5 oranındayken gelişmekte olan ülkelerde bu oran 5 ile 20 arasındadır. Taşın iki böbrekte bulunması ilerleyen dönemlerde böbrek yetmezliğine yol açabiliyor. Erken tedavi yapılmazsa diyalizle sonuçlanabilecek durumların ortaya çıkacağı unutmamalıdır. Özellikle çocuklarda idrarda kanamanın görülmesi, karın ağrısı, idrar şikayetleri, sık sık idrara çıkılması, idrarda yanmaların oluşması, yüksek ateş gibi şikayetler basite alınmamalı ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır."

"4 milyon insana hizmet veriyoruz"

Üroloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Kasım Ertaş ise riskli birçok operasyonu hastanelerinde başarıyla gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Bölgede birçok merkezde yapılamayan operasyonları gerçekleştirebildiklerini aktaran Ertaş, "Yaklaşık 4 milyon insana sağlık hizmeti veriyoruz. İstanbul'a tedavi olmaya gitmekten son anda vazgeçen Demhat Şaka'nın tedavisini hastanemizde gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz operasyonla 1,5 santimetre büyüklüğündeki taşı bulunduğu yerden çıkardık." diye konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Dursun Odabaş Güncel Haberler

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Yerlikaya, terör halayı çekenlere dinletilen şarkıyı hazmedemeyenlere ayarı verdi: En ufak üzüntü duymuyorum

Yerlikaya, terör halayı çekenlere dinletilen şarkıyı hazmedemeyenlere ayarı verdi: En ufak üzüntü duymuyorum

Bakmadan Geçme

TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Galatasaray Lecce maçı CANLI izle! (HD) 24 Temmuz Galatasaray Lecce maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY LECCE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 24 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Lecce Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Galatasaray Lecce maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Lecce maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Güncel UEFA ülke puanı sıralaması! Türkiye kaçıncı sırada ve kaç puanda? Ankara otobüs ücretleri ne kadar oldu? Ankara EGO otobüs, minibüs, metro ücretleri ne kadar? Beşiktaş Bandırmaspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) BJK Bandırmaspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Beşiktaş Bandırmaspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Beşiktaş Bandırmaspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Beşiktaş Bandırmaspor maçı CANLI izle! (HD) 24 Temmuz Beşiktaş Bandırmaspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? 24-25 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 24-25 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Pendik, Sancaktepe, Kartal 24-25 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bornova, Kemalpaşa 24-25 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi!
Soğukkanlılığı pes dedirtti! Bingöl'de 2 kişinin can verdiği vahşette yeni görüntüler

Soğukkanlılığı pes dedirtti! Bingöl'de 2 kişinin can verdiği vahşette yeni görüntüler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title