Haberler

Bir Fikri Olanlar 'MAVİ Oda'da Yarışacak

Güncelleme:

'Fikrimce' adı altında biraraya getiren Petkim, yaratıcı ve özgür düşünmeyi teşvik edecek 'Mavi Oda' konseptini hayata geçirdi.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, şirketin en önemli özelliklerinden birinin nitelikli ve tecrübeli insan kaynağı olduğunu belirterek 6 ayda çalışanlardan gelen 306 öneriden 182'sinin değerlendirilerek şirkete 3,2 milyon TL verimlilik sağlandığını kaydetti.

Çalışanların yönetim ve üretim süreçlerinde daha etkin olması için oluşturulan öneri sistemlerini 'Fikrimce' adı altında biraraya getiren Petkim, şimdi de 'Mavi Oda' konseptini hayata geçirdi. Türkiye'nin tek petrokimya üreticisi olan Petkim'de, yaratıcı ve özgür düşünmeyi teşvik edecek şekilde tasarlanan 'Mavi Oda'da çalışanlar geliştirdiği yeni fikir, öneri ve projeleri jüri önünde tartışıp savunuyor. Şirket içerisinde 'Bir fikrim var' diyen herkes bu süreçlerde aktif katılımcı olarak yer alabiliyor.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, sistemin tarihi yarım yüzyıla ulaşan şirketin genlerinde var olan bilgi birikimini değerlendirmek için geliştirildiğini söyledi. Petkim'in en önemli özelliklerinden birinin nitelikli ve tecrübeli insan kaynağı olduğunu belirten Korkut, "Her düzeyde çalışanımız 'Fikrimce' sistemi içerisinde fabrikalarda ve yönetim sistemimiz içerisinde iyileştirilebileceğini düşündüğü her hangi bir konuda fikir ya da projesini ortaya koyuyor. Konunun ilgilisi tarafların destek veya eleştirilerinden geçen fikrin şirkete nasıl uygulanabileceği belirleniyor. Çalışanlar kendi sorumlu oldukları işin dışında birçok öneri ile karşımıza geliyorlar." dedi. Fikir ya da proje sunan çalışanların sağladığı verimliliğe ve ekonomik katkıya bağlı olarak çeşitli düzeylerde ödüllendirildiğini kaydeden Korkut, sadece 2014 yılının altı ayında 'Fikrimce' kapsamında 306 öneri geldiğini bunlar içinden 182'inin değerlendirmeye alındığını ve şirkete 3,2 milyon TL ek verimlilik sağlandığını belirtti. Korkut, Petkim'de öneri sisteminin 2004 yılında başladığını ve şimdiye kadar toplam 4.697 adet öneri geldiğini ifade etti.

Çalışanların geliştirdiği önerilerin mercek altına alınıp olgunlaştırılmasının ardından 'Mavi Oda'da jüriye sunulduğunu ifade eden Korkut, jürinin uygun gördüğü fikirlerin ise 'Fikrimce' sistemi içerisinde sürece dahil edildiğini dile getirdi.


Petkim Genel Müdürlüğü içerisinde bulunan 'Mavi Oda' kullanılan renkler, mobilya ve detay tasarımlarla çalışanlara fabrika ya da ofislerden farklı bir ortam sunuyor. Renk literatüründe ciddiyeti, akıllı ve soğukkanlı duruşu, özgüveni, sayısal sonuçları ve yenilikçiliği simgeleyen mavi rengin hâkim olduğu odanın Petkim çalışanlarının yenilikçi fikirlerinin tartışılıp karara bağlandığı bir mekân olması hedefleniyor.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Sadettin Korkut Türkiye Petkim Güncel Haberler

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

IShowSpeed'in Türk döneriyle imtihanı! 'Bismillah' diyerek ilk ısırığı aldı, ortalığı birbirine kattı

IShowSpeed'in Türk döneriyle imtihanı! "Bismillah" diyerek ilk ısırığı aldı, ortalığı birbirine kattı

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Ürdünlü 14 hacı adayı kutsal topraklarda hayatını kaybetti, 17 kişi kayıp

Ürdünlü 14 hacı adayı kutsal topraklarda hayatını kaybetti, 17 kişi kayıp

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title