Haberi Paylaş

Biden'ın sözleri, tutuklama kararı çıkarılan Putin'i daha da çileden çıkaracak

Güncel Haberler

Rusya-Ukrayna savaşı 1 yıldan fazla süredir devam ederken, Uluslararası Ceza Mahkemesi dikkat çeken bir karara imza attı. Mahkeme, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e savaş suçu işlediği iddiasıyla tutuklama kararı çıkardı. Konu hakkında konuşan ABD Başkanı Biden ise "Bence haklı bir karar. Bariz bir şekilde savaş suçları işledi." dedi.

Rusya-Ukrayna savaşından 1 yıldan fazla süre geride kaldı. Savaş tüm şiddetiyle devam ederken kritik bir gelişme yaşandı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Ukrayna'da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını duyurdu.

UCM'den yapılan yazılı açıklamada Putin ve Lvova-Belova hakkında, Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında Ukraynalı çocukların Rusya'ya kaçırılması suçundan yakalama kararı çıkarıldığı bildirildi. Açıklamada, Ukraynalı çocukların Rusya'ya hukuka aykırı olarak götürülmesi suçuna her iki şüphelinin de iştirak ettikleri belirtilerek Putin'in kontrolü altındaki kişilerin bu suçu işlemesine engel olmadığı gerekçesiyle sorumlu tutulduğu ifade edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ilişkin yakalama kararına ilişkin "(Putin) Bariz bir şekilde savaş suçları işledi. Bence haklı bir karar." diyerek, kararı haklı bulduğunu ancak mahkemenin uluslararası ölçekte tanınmadığını belirtti.

Kaynak: AA / Tuğçenur Akgün - Güncel

Vladimir Putin Rusya Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

VaioNokia:

abd nin kirli ellerini örnek göstermeniz rusyanın kirli ellerini temizlemez. iki zalime de tepki gösteremediğiniz sürece samimi olmazsınız. hepsi bir diğerinin pisliğini örnek gösterip kendini aklamaya çalışırsa nasıl bitecek bu savaşlar? zalimlere çanak tutmayin.

Cevap Yaz212Yayından Kaldır
beytullah koskulu:

Putin: yarın teslim oluyorum ??

Cevap Yaz544Yayından Kaldır
Google Hesap:

Uluslar arası mahkeme kimlere hizmet ettiği bellli abd yi yargıladığı gün bağımsızlığına inanırım

Cevap Yaz7137Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title