Haberler

Batman Hdp'li Atalan: Hükümetin Öcalan'la İlişkiye Geçmesi Gerekir

Hdp'li Atalan: Hükümetin Öcalan'la ilişkiye geçmesi gerekir HDP Batman Milletvekili Ali Atalan, Adıyaman ve Ceylanpınar'da 2 polis ile bir askerin şehit edilmesine üzüldüklerini belirterek, "Askerin de, polisin de ölmesine üzülüyoruz.

Hdp'li Atalan: Hükümetin Öcalan'la ilişkiye geçmesi gerekir

HDP Batman Milletvekili Ali Atalan, Adıyaman ve Ceylanpınar'da 2 polis ile bir askerin şehit edilmesine üzüldüklerini belirterek, "Askerin de, polisin de ölmesine üzülüyoruz. Ama bunun sorumlusu kimdir? herkes bunu bilmeli. İvedilikle söylüyoruz, hükümetin Öcalan ile ilişkiye geçmesi gerekir. Savaş tam kapının önüne dayanmış." dedi.

Meclisin tatile girmesiyle birlikte seçim bölgesi Batman'da sivil toplum örgütleri ile çay bahçesinde bir araya gelen HDP Batman Milletvekili Ali Atalan, Suruç patlaması sonrası gelişmeleri değerlendirdi.

"ÖCALAN, ÇATIŞMAYI DURDURABİLİR"

Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen, barışta ısrarcı olacaklarını belirten Atalan; "İvedilikle söylüyoruz, hükümetin Öcalan ile ilişkiye geçmesi gerekir. Savaş tam kapının önüne dayanmış. Sayın Öcalan'la görüşülürse, en azından savaşın olmaması için, çatışmanın olmaması için herşeyi durdurabilir. Devlet neyle mükelleftir, görevi nedir? Huzuru sağlamak, barışı tesis etmek, varsa sorunu çözmek, toplumsal barışı sağlamakla mükelleftir. Ama Cumhurun başı, devletin başı ne yapıyor? Kutuplaştırıyor, adeta öç alma peşinde" diye konuştu.

"UMUDUMUZ AK PARTİ-CHP KOALİSYONU"

AK Parti ile CHP'nin koalisyon kurması konusunda umutlu olduklarını ifade eden Atalan, "Bu umuduzu hala koruyoruz. CHP, belki Erdoğan'ın bu planını hükümete ortak olarak bizimle birlikte senkronize bir şekilde engelleyebilir. Zaten yer yer bunu ima ediyor. Cumhurbaşkanı'nın Anayasa'da belirlenmiş yetkileri vardır, bunun dışına çıkmamalıdır. CHP de bunu söylüyor. Bunu sağlarsa gerçekten demokratik bir anayasanın sağlanması, başta Kürtler olmak üzere Türkiye'de yaşayan bütün halkların, azınlıkların, inanç ve etnik bazda kim varsa hangi kollektif gruplar varsa, haklarının tanınması hususunda bir anayasal değişikliğe gidilirse, CHP rolünü oynarsa, yetkisini kullanırsa, hükümete ortak olarak koalisyona gidilerek, biz de etkin veya müspet muhalefet çalışmasıyla, pozitif yapıcı muhalefet çalışmamızla süreci götürebiliiz. Umudumuz halen budur" şeklinde konuştu.

"ÇATIŞMASIZLIĞIN TEMİNATI VE GARANTÖRÜ ÖCALAN'DIR"

Devletin Öcalan'la görüştüğünü dile getiren HDP'li Atalan, "Sayın Öcalan, kendi hareketi ile kendi halkı ile veya onu temsil eden biz HDP ile, özellikle Kürt halkını temsil ediyor. HDP heyeti ile görüşemezsen bunun kıymeti, değeri olmaz. Öcalan'la görüşebilirse, heyet gidebilirse, hiç kimsenin burnu kanamaz. Kesinlikle barışın ve çatışmasızlığın teminatı ve garantörü Öcalan'dır bunu bilmek lazım. Hiçbir insanın ölmesini istemiyoruz. Suruç'ta olup bitenlerden üzgünüz, buna sevinecek insan olamaz. Ama bütün uyarılarımıza rağmen, hatta KCK'nin ve sayın Öcalan'ın uyarılarına rağmen, kalkıp bu iyi-kötü çatışmasızlık ortamını yaratan Öcalan'la görüşmeleri kesen, protokolü yok sayan, müzakere masasını deviren, 'ne görüşmedir, ne müzakeredir, ne masadır' diyenler bu hale getirdi" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Halkların Demokratik Partisi Ali Atalan Adıyaman Batman Politika Güncel Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

Muhtarlık seçiminde başlayan tartışma kanlı bitti! Tüfekle vurulan 2 kardeş öldü, 2 kişi yaralandı

Muhtarlık seçiminde başlayan tartışma kanlı bitti! Tüfekle vurulan 2 kardeş öldü, 2 kişi yaralandı

Bakmadan Geçme

Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Masterchef'te ana kadroya giren 3. kişi kim? Ana kadroda kimler var? MasterChef yeni bölüm tanıtımı izle! 15 TEMMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda ne var? KANAL D, SHOW TV, ATV, TRT1, NOW, TV8 EURO 2024 Şampiyonu kim oldu? İSPANYA- İNGİLTERE MAÇINDAN KARELER EURO 2024 şampiyonluk para ödülü ne kadar? EURO 2024 finali kazanılırsa ne olacak? TRT1 CANLI İZLE! İSPANYA- İNGİLTERE maçı canlı (HD) nasıl izlenir?
Adıyaman'da 14 yaşındaki kız çocuğu kendini asarak intihar etti

Adıyaman'da 14 yaşındaki kız çocuğu kendini asarak intihar etti

title