Haberler

Batman - Hdp'li Atalan: Hükümetin Öcalan'la İlişkiye Geçmesi Gerekir

Hdp'li Atalan: Hükümetin Öcalan'la ilişkiye geçmesi gerekir HDP Batman Milletvekili Ali Atalan, Adıyaman ve Ceylanpınar'da 2 polis ile bir askerin şehit edilmesine üzüldüklerini belirterek, "Askerin de, polisin de ölmesine üzülüyoruz.

Hdp'li Atalan: Hükümetin Öcalan'la ilişkiye geçmesi gerekir

HDP Batman Milletvekili Ali Atalan, Adıyaman ve Ceylanpınar'da 2 polis ile bir askerin şehit edilmesine üzüldüklerini belirterek, "Askerin de, polisin de ölmesine üzülüyoruz. Ama bunun sorumlusu kimdir? herkes bunu bilmeli. İvedilikle söylüyoruz, hükümetin Öcalan ile ilişkiye geçmesi gerekir. Savaş tam kapının önüne dayanmış." dedi.

Meclisin tatile girmesiyle birlikte seçim bölgesi Batman'da sivil toplum örgütleri ile çay bahçesinde bir araya gelen HDP Batman Milletvekili Ali Atalan, Suruç patlaması sonrası gelişmeleri değerlendirdi.

"ÖCALAN, ÇATIŞMAYI DURDURABİLİR"

Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen, barışta ısrarcı olacaklarını belirten Atalan; "İvedilikle söylüyoruz, hükümetin Öcalan ile ilişkiye geçmesi gerekir. Savaş tam kapının önüne dayanmış. Sayın Öcalan'la görüşülürse, en azından savaşın olmaması için, çatışmanın olmaması için herşeyi durdurabilir. Devlet neyle mükelleftir, görevi nedir? Huzuru sağlamak, barışı tesis etmek, varsa sorunu çözmek, toplumsal barışı sağlamakla mükelleftir. Ama Cumhurun başı, devletin başı ne yapıyor? Kutuplaştırıyor, adeta öç alma peşinde" diye konuştu.

"UMUDUMUZ AK PARTİ-CHP KOALİSYONU"

AK Parti ile CHP'nin koalisyon kurması konusunda umutlu olduklarını ifade eden Atalan, "Bu umuduzu hala koruyoruz. CHP, belki Erdoğan'ın bu planını hükümete ortak olarak bizimle birlikte senkronize bir şekilde engelleyebilir. Zaten yer yer bunu ima ediyor. Cumhurbaşkanı'nın Anayasa'da belirlenmiş yetkileri vardır, bunun dışına çıkmamalıdır. CHP de bunu söylüyor. Bunu sağlarsa gerçekten demokratik bir anayasanın sağlanması, başta Kürtler olmak üzere Türkiye'de yaşayan bütün halkların, azınlıkların, inanç ve etnik bazda kim varsa hangi kollektif gruplar varsa, haklarının tanınması hususunda bir anayasal değişikliğe gidilirse, CHP rolünü oynarsa, yetkisini kullanırsa, hükümete ortak olarak koalisyona gidilerek, biz de etkin veya müspet muhalefet çalışmasıyla, pozitif yapıcı muhalefet çalışmamızla süreci götürebiliiz. Umudumuz halen budur" şeklinde konuştu.

"ÇATIŞMASIZLIĞIN TEMİNATI VE GARANTÖRÜ ÖCALAN'DIR"

Devletin Öcalan'la görüştüğünü dile getiren HDP'li Atalan, "Sayın Öcalan, kendi hareketi ile kendi halkı ile veya onu temsil eden biz HDP ile, özellikle Kürt halkını temsil ediyor. HDP heyeti ile görüşemezsen bunun kıymeti, değeri olmaz. Öcalan'la görüşebilirse, heyet gidebilirse, hiç kimsenin burnu kanamaz. Kesinlikle barışın ve çatışmasızlığın teminatı ve garantörü Öcalan'dır bunu bilmek lazım. Hiçbir insanın ölmesini istemiyoruz. Suruç'ta olup bitenlerden üzgünüz, buna sevinecek insan olamaz. Ama bütün uyarılarımıza rağmen, hatta KCK'nin ve sayın Öcalan'ın uyarılarına rağmen, kalkıp bu iyi-kötü çatışmasızlık ortamını yaratan Öcalan'la görüşmeleri kesen, protokolü yok sayan, müzakere masasını deviren, 'ne görüşmedir, ne müzakeredir, ne masadır' diyenler bu hale getirdi" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Halkların Demokratik Partisi Ali Atalan Adıyaman Batman Politika Güncel Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Canlı Anlatım! Fenerbahçe 2-1 önde

Canlı Anlatım! Fenerbahçe 2-1 önde

Bakmadan Geçme

Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Spor Smart CANLI izle! (LUGANO FENERBAHÇE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 23 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Lugano Fenerbahçe Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Lugano Fenerbahçe maçı hangi kanalda? Lugano FB Şampiyonlar Ligi maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi!
İsrail'in kuzeyinde alarm! Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

İsrail'in kuzeyinde alarm! Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

title