Haberi Paylaş

Batman Barosu'ndan Kadın Raporu, 3 Ayda 110 Kadına Şiddet

Güncel Haberler

Batman Barosu'ndan Kadın Raporu, 3 Ayda 110 Kadına Şiddet

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Batman Barosu Kadın Komisyonu, hazırladıkları raporu bugün açıkladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Batman Barosu Kadın Komisyonu, hazırladıkları raporu bugün açıkladı. Batman Barosu Kadın Komisyonu üyeleri, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla, üzerinde, Kadına şiddete son, Şiddete uğradığınızda bize ulaşın yazılı ıslak mendilerin, kahvehanelere, restorantlara dağıtıldığını söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Batman'daki tutuklu kadınları ziyaret ettiklerini ifade eden Kadın Komisyonu Başkanı avukat Pınar Bulut, bölgedeki kadınların aldığı eğitimin hala yetersiz olduğunu belirterek, Yöremizde hala kadınlar daha az eğitim almakta, okuma yazma öğrenmeleri hala engellenmekte, yoksulluğa mahkum kılınmaktadır. Kadına yönelik ayrımcılık ve bunun uzantısı şiddet, bir insan hakları ihlalidir, münferit değil, sistematiktir. Bu nedenle engellenmesi de ancak sistemli ve etkin bir mücadeleyle gerçekleştirilebilir. 12 yaşında evlendirilen, 13 yaşında anne olan, 14 yaşında ölen çocukların ülkesinde yaşıyoruz dedi.

Bölgede yaşayan kız çocuklarının kaderinin böyle olmaması gerektiğine dikkat çeken Bulut, Çocuklarımızın kaderi bu olmamalı. Komisyon olarak, sorunun önüne geçilmesi için, evlilik yaşı 18'in doldurulması koşuluna bağlanması gerektiğini kanaatindeyiz. Ayrıca TCK'da cinsel istismar mağduru çocuk yaşı 15'ten 18'e çıkarılmalı. Batman'da geçtiğimiz 8 Mart'tan bu yana 634 kadına yönelik şiddet başvurusu bulunmaktadır. Sadece 1 Ocak 2014 itibaren bugüne kadar 110 kadın mahkemeden koruma talebinde bulunmuştur. Ayrıca mahkeme incelendiğinde bir gün içerisinde 14 adet koruma kararının alındığı hususu dikkat çekmektedir. Bir günde 14 kadının şiddete maruz kalması nedeniyle mahkemeye başvurması, vahim tablo karşısında acil önlem alınmalıdır diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Dünya Kadınlar Günü Pınar Bulut Batman Politika Güncel Haberler

title