Haberler

Danıştay Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ihalesini iptal etti

Güncelleme:

Danıştay, İBB'nin temyiz isteği üzerine Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ihalesiyle ilgili kararını verdi. İhalenin iptaline oy birliği ile karar verildi. İptal kararında "Davaya konu ihale işleminde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır." ifadeleri yer aldı.

Danıştay, İBB'nin temyiz isteği üzerine Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ihalesiyle ilgili hukuka aykırılık bulunmadığına hükmeden Ankara 16. İdare Mahkemesi'nin kararını bozdu. İhalenin iptaline oy birliğiyle karar verildi. Kararda "Davaya konu ihale işleminde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır." denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Atatürk Havalimanı arazisiyle ilgili çevre düzeni ve plan değişikliğine itiraz etti. Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aleyhine açılan davada yürütmenin durdurulması ve iptali istendi. Atatürk Havalimanı'yla ilgili alınan kararın yasal dayanaktan yoksun olması, 5393 sayılı Belediye Kanunu'na ve Anayasa'ya aykırılığı nedeniyle iptali ve yürütmesinin durdurulması talep edildi.

MAHKEMEYE AYRINTILI BİLİRKİŞİ RAPORU İSTEDİ

Mahkeme 07 Kasım 2022 tarihli ara kararı ile anlaşmazlık konusu taşınmaz mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Mahkemenin kararında, dava konusu plan değişikliklerinin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve teknikleri, kamu yararı, hukuka uygunluk yönünden incelenmesi suretiyle teknik yönden bilimsel gerekçeye dayalı, açık sonuç belirten ayrıntılı bilirkişi raporunun mahkemeye sunulmasını istedi.

BİLİRKİŞİ AYRINTILI RAPORU MAHKEMEYE SUNDU

Mahkemeye sunulan bilirkişi incelemesinde, "27 Mayıs 2022 tasdik tarihli İstanbul İli 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği (İstanbul İli, Bakırköy İlçesi, Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi ve Çevresi) şehircilik ilkelerine, yerleşmenin gelecekteki ihtiyaçlarına, planlama tekniklerine uygun olmadığı ve kamu yararını gözetmediği bilirkişi heyetimizce tespit edilmiştir" denildi.

İDARE MAHKEMESİ İHALEYİ İPTAL ETMEDİ

İBB'nin TOKİ ile Çevre Bakanlığı'na karşı açtığı davayı Ankara 16. İdare Mahkemesi 7 Eylül 2023'te karara bağladı. İdare Mahkemesi, ihalede hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davayı reddetti.

İHALENİN İPTALİNE KARAR VERİLDİ

İBB, Ankara 16. İdare Mahkemesi'nin bu kararını temyize götürdü. İBB'nin temyiz başvurusuyla ilgili kararını veren Danıştay 13. Dairesi, davanın idare mahkemesi tarafından reddedilmesinde hukuki isabet bulunmadığını kaydetti. Ankara 16. İdare Mahkemesi'nin kararını bozan Danıştay 13. Dairesi, karar düzeltme yolu kapalı olmak üzere kesin olarak ihalenin iptaline oy birliğiyle karar verildi.

Kaynak: ANKA / Güncel

Atatürk Havalimanı Danıştay Çevre Belediye Hukuk Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Sparta Prag Galatasaray maçı CANLI izle! 22 Şubat Sparta Prag Galatasaray maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Rüyada bilgisayar görmek ne demektir? Rüyada bilgisayar kullanmak, bilgisayar almak, bilisayar oyunu oynamak, bilgisayar toplamak ne anlama gelmektedi Rüyada alışveriş yapmak ne demektir? Rüyada pazara gitmek nedir? Rüyada alışveriş yaptığını görmek ne anlama gelmektedir? Azem karısını neden öldürdü? Rüyada halı görmek ne demektir? Rüyada yeni halı görmek, rüyada halı üzerinde yürümek ne anlama gelmektedir? Rüyada ölmüş birini canlı görmek ne anlama gelmektedir? Diyanete göre rüyada ölmüş birini canlı görmek ve konuşmak ne demektir? OKC Thunder LA Clippers NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23Şubat Basketbol NBA CANLI İZLE! Dallas Mavericks Phoenix Suns NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23 Şubat Basketbol NBA CANLI İZLE! Zencefilin faydaları nedir? Zencefil çayı nasıl yapılır? Zencefil neye iyi gelir? Rüyade ev görmek, rüyada yeni ev görmek, rüyada yeni ev satın almak, rüyada eski ev görmek ne demektir? TV8.5 canlı izle! (UEFA AVRUPA LİGİ) TV8.5 CANLI 4K İZLE! 22 Şubat TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Ronaldinho evli mi, Ronaldinho çocuğu var mı? TV 8.5 yayın akışı 22 Şubat 2024! EXXEN canlı maç izle! (SPARTA PRAG-GALATASARAY) 22 Şubat EXXEN spor canlı izle! EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın ekranı! Rüyada tuvalet temizlemek ne demek? Rüyada tuvalet temizlediğini görmek ne anlama gelir? Rüyada tuvalet yıkamak nedir?
500

Yorumlar (11)

YILDIRAY YILDIRIM:

stratejik önemi olan bir havaalanı sırf bir inat uğruna yok ediliyor. bırakın kalsın orası havaalanı olarak.

45
26
yanıtYanıtla
Ercan cıftcı:

Orası hava alanı olarak kalamaz... Teknik olarak mümkün değil,

yanıt23
yanıt36
ERTAN IŞIK:

ne tekniği allahın cahili seni yıllardır açık teknik yeterli de noldu dünya tersinemi döndüde teknik yeterli olmayacak

yanıt25
yanıt12
sade vatandaş:

hiç telaşa gerek yok Atatürkün ismini kimse yokedemez Atatürk sonsuza kadar anılacak onun ismini unutturmak yok etmek isteyenler ise sonsuza dek anıracak

yanıt21
yanıt30
Ercan cıftcı:

Aynı kentsel dönüşümü mahkemeye verip durdurdukları gibi olmuş, 3'lü çete ... Ne yaparlar, nede yaptırırlar, İstanbul'da yaşamıyorum ama oranın devasa bir park, yeşillik ve ormanlık bir yere dönüşmesi vatandaş ve şehir için çok iyi olur..

33
36
yanıtYanıtla
VATANDAŞ:

Sen yaşamadıgın bir şehir hakkında hangi vasıfla hüküm veriyorsuz. Ormanlık alanları kesmeseler bile yeter. Kıt zekalı.

yanıt9
yanıt9
zırzop:

tamam o zaman o alana gökdelen yapın betonlaştırın iyice batsın İstanbul

37
9
yanıtYanıtla
Ercan cıftcı:

Kral iptal edilen park bahçe yapım işi...

yanıt13
yanıt7
F G:

ihtiyacimiz var böyle güzel haberler duymaya

28
18
yanıtYanıtla
Erhan Sarac:

Erdoğan çık konuş şimdi haydi , yemin ederim ben hakkımı helal etmiyorum sizlere

26
20
yanıtYanıtla
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title