Arhavili Emekli Teknisyen Tek Kişilik Helikopter Yaptı Ama Henüz Uçuramıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Arhavili Emekli Teknisyen Tek Kişilik Helikopter Yaptı Ama Henüz Uçuramıyor

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Arhavili Emekli Teknisyen Tek Kişilik Helikopter Yaptı Ama Henüz Uçuramıyor

Artvin'in Arhavi İlçesi'nde 60 yaşındaki Saffet Arslan, kanatları ahşap, gövdesi alüminyumdan tek kişilik helikopter yaptı.

Artvin'in Arhavi İlçesi'nde 60 yaşındaki Saffet Arslan, kanatları ahşap, gövdesi alüminyumdan tek kişilik helikopter yaptı. Arslan, havalanırken aşırı sarsıntı ve titreşim yapan helikopterin balans sorunu nedeniyle henüz uçuş içi hazır olmadığını söyledi.

Hacılar Mahallesi'nde yaşayan emekli elektrik teknisyeni Saffet Arslan, bir süredir uçmaya merak saldı. Oğlunun eğitim gördüğü ABD'ye giderek burada uçak ve helikopter hurdalığını gezip, konunun uzmanlarından bilgiler alan Arslan, memleketine döndüğünde helikopter yapımı için işe koyuldu. 60 beygir gücünde benzinle çalışan jet-ski motoru temin eden Arslan, 4 metre uzunluğunda ahşap kanatlı ve alüminyum gövdeli tek kişilik helikopter yaptı. 500 metreye kadar yükselebilecek ve 1 saat boyunca havada kalabilecek helikopteri 2 bin liraya mal etti.

"KANATLARIN BALANSA İHTİYACI VAR"

Çocukluğundan beri ucuşa meraklı olduğunu anlatan Arslan, bir süre araştırma ve inceleme yaptığını ve havacı arkadaşlarına danıştığını belirterek şunları söyledi:

"Helikopteri nihayetinde ben icat etmedim ama kendi helikopterimi yaptım. Tabii ufak tefek sorunlar yaşıyorum. İlk deneme uçuşunda balans sorunundan dolayı aşırı bir titreşim ve sarsıntı yaşandı. O nedenle kanatların balansa ihtiyacı var. Balans sorununu çözdükten sonra uçuşa geçeceğim."

Arslan, bir dönem Türk kuşuna eğitim için başvurduğunu ve bir süre uçuş eğitimi aldığını belirterek, helikopteri tamamladıktan sonra uçuş belgesi alabileceğini belirtti. Uçuş öncesi Arslan'ın kendileri ile helalleşmelerini isteyen komşuları ise, "Helikopter gördük ama böylesine hiç görmedik. Hakikaten uçar!" diye konuştular. - Artvin / Arhavi

Demirören Haber Ajansı / Güncel

saffet arslan, hacılar, Artvin, arhavi, Politika, Güncel, Haberler

title