Haberler

Antalya Savcı Osman Şanal'a Soruşturmaya HSYK'dan Ret Arşiv

Antalya'daki Gezi eylemleri sırasında gözaltına alınan avukatların meslektaşlarıyla görüşmesini polise verdiği talimatla engellediği gerekçesiyle Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal hakkında açılan soruşturmada, HSYK 3'üncü Dairesi ret kararı verdi.

Antalya'daki Gezi eylemleri sırasında gözaltına alınan avukatların meslektaşlarıyla görüşmesini polise verdiği talimatla engellediği gerekçesiyle Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal hakkında açılan soruşturmada, HSYK 3'üncü Dairesi ret kararı verdi. Avukatlar HSYK Genel Kurulu'na itiraz etti. Osman Şanal Antalya Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken 2013'ün Haziran ayında Gezi eylemleri sırasında gözaltılar oldu. Gözaltına alınanlar arasında bulunan avukatlar Nusret Gürgöz, Evrim Çelik ve Özge Kurşun, Şanal'ın polise verdiği talimat üzerine meslektaşlarıyla görüştürülmedi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, Şanal hakkında, 'görevi kötüye kullanma, görevli memura mukavemet ve hürriyetten yoksun bırakmak' suçlarından soruşturma açılması istemiyle Adalet Bakanlığı'na sunulmak üzere Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Başvuruda, savcı Şanal'ın talimatıyla gözaltındaki avukatlarla meslektaşlarının görüştürülmemesini 'suçun belgesi' olarak gösteren ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş, gözaltındakilerin avukatlarıyla görüşünü engellemenin sadece bir suç değil, ağır bir insan hakkı ihlali olduğunu savundu.

HSYK SORUŞTURMA İZNİ VERDİ

Soruşturma talebine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) onay verdi. HSYK 3'üncü Dairesi tarafından Antalya Cumhuriyet Başsavcısı soruşturmacı olarak atanarak, ifadelerin alımı ve deliller toplandıktan sonra işlem yapılmamasına karar verildi. HSYK 3'üncü Dairesi, bir süre önce Uşak Adliyesi'ne atanan Şanal hakkındaki ret kararına, 'Cumhuriyet savcısının vekaleti olmayan avukatlarla görüştürülmemesi şeklinde yazılı bir talimatının olmadığı' gerekçesini gösterdi.

GENEL KURULA İTİRAZ

3'üncü Daire'nin bu kararına karşı avukatlar HSYK Genel Kurulu'na itiraz etti. Kanun dışı emir verenin de, bunu uygulayanın da bundan sorumlu olacağının hukukun genel ilkesi olduğunu belirten Münip Ermiş, "TCK'nın 265/2 maddesi, görev yaptırmamak için direnme suçunun yargı görevi yapan kişilere karşı işlenmesi halinde bu suçu ağırlaştırıcı halde düzenlemiştir. Şikayetçi olunan savcının, karakol binası içerisinde görevini yapmak için gelen avukat için gözaltı talimatı veya kolluğa fiili müdahale için emir vermesi, 'görevli memura direnme suçuna azmettirme' suçunu oluşturur. Müvekkil meslektaşlarımın yaklaşık yarım saat boyunca hürriyetlerinden yoksun bırakılması TCK'nın 109'uncu maddesinin açıkça ihlalidir" dedi.

'İNEK NEREDE, DAĞA KAÇTI'

Münip Ermiş, 3'üncü Daire kararında 'savcının yazılı emri yoktur' denilmesine rağmen, aynı olaydaki polisler hakkındaki şikayette ise 'polislerin savcının emri üzerine avukatların görevini yapmasını engellediği' şeklinde bir ibare olduğunu söyledi. Bir tarafta polislere, savcının yazılı emri nedeniyle takipsizlik kararı verilirken, diğer tarafta da savcıya 'yazılı emir yoktur' diye ceza verilmediğini belirten Münip Ermiş, "Burada iş biraz tekerlemeye dönüyor. Ağaç nerede, balta kesti. Balta nerede, suya düştü. Su nerede, inek içti. İnek nerede, dağa kaçtı. Dağ nerede, yandı, bitti, kül oldu. Yani çocuk hikayesi gibi bizi kandırmaya çalışıyor. İşin üzücü tarafı bunu HSYK'nın yapması" diye konuştu.

TUTANAKLARDA EMİR VAR

Altında 6- 7 polisin imzası bulunan ve 'savcının emriyle bu işi gerçekleştirdiklerine' dair yazılı tutanaklar olduğunu belirten Ermiş, "Kaldı ki savcının her türlü emri yazılı vermesi diye bir kural yok. Sözlü emir verir, yazılı emri sonradan getirir. Üstelik savcı bunu hiçbir zaman inkar etmedi. Bir de bu savcının ifadesini, savunmasını dahi almadı HSYK. Islak imzası yok ama polis tutanakları var. Daha önemlisi kesin mahkeme kararı var. Polisler hakkındaki şikayetimizde polislerin savcının emriyle yaptığı gerekçesiyle takipsizlik verildi ve mahkeme de onayladı" dedi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Çağdaş Hukukçular Derneği Osman Şanal Antalya Politika Güncel Haberler

Diyarbakırlı Ramazan hoca cinayeti davasında karar: Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı

Diyarbakırlı Ramazan hoca cinayeti davasında karar: Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Bakmadan Geçme

İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Gaziemir 16-17 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Gemlik, Nilüfer, Osmangazi 16-17 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kepez, Muratpaşa, Alanya 16-17 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Esenyurt, Küçükçekmece, Pendik 16-17 Temmuz 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Çubuk, Beypazarı, Ayaş 16-17 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI l İngiliz Dili ve Edebiyatı taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralamaları 2024! CANLI maç izle! (BUGÜNKÜ MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 16 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 17 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 17 Temmuz burç yorumları nedir? Diyarbakırlı Ramazan Hoca neden öldürüldü, ne olmuştu? Ramazan Pişkin'i öldüren şahıs ne ceza aldı? YKS 200, 210, 220, 230, 240, 250, 260, 270, 280, 290, 300 puanla nereye girebilirim? YKS hangi bölümler gelir? Han Yunus nerede? Han Yunus nereye bağlı? Han Yunus nasıl yönetiliyor? Rahmi Özkan'ın hastalığı nedir, neden hastaneye kaldırıldı? Avukat Rahmi Özkan'ın sağlık durumu nasıl? Tercih yapıp yerleşmeyince OBP puanı düşer mi? Tercih yapınca OBP puanı tekrar kullanılır mı? Elias Jelert kimdir? Elias Jelert nereli, kaç yaşında? Elias Jelert Kristensen hangi takımda ve pozisyonda oynuyor? İLAHİYAT BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İlahiyat taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi!
Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title