Haberler

  Altın Ayı, 'Altın Eldiven'e Sığar Mı?

  Favori filmler arasında Türkiye'den Emin Alper'in 'Kız Kardeşler' filmi var. Ama bu yıl üzerinde en çok konuşulan film, Fatih Akın'ın 'Altın Eldiven'i.Almanca ismi 'Der Goldene Handschuh'.1970'li yıllarda Hamburg'ta dört kadını öldüren seri katil Fritz Honka'yı anlatıyor.

  Favori filmler arasında Türkiye'den Emin Alper'in 'Kız Kardeşler' filmi var. Ama bu yıl üzerinde en çok konuşulan film, Fatih Akın'ın 'Altın Eldiven'i.

  Almanca ismi 'Der Goldene Handschuh'.

  1970'li yıllarda Hamburg'ta dört kadını öldüren seri katil Fritz Honka'yı anlatıyor. Film, gerçekten yaşanmış bir öyküye dayanıyor.

  Uzun süre çözülemeyen seri cinayetler kente büyük korku salıyor. Bu olayı daha sonra yazar Heinz Strunk romana döküyor. Fatih Akın da yazarın aynı adlı romanından sinemaya uyarlıyor. Fritz Honka, fabrikada temizlik işçisi.

  Yalnız yaşıyor.

  Hayattan bıkmış, alkolden başka hiçbir şeyden zevk almıyor.

  Kadın ihtiyacı hissettiği zaman Hamburg'un bataklık semti Sankt Pauli'de kendisi gibi hayat yorgunu insanların, yaşlı hayat kadınlarının gittiği 'Altın Eldiven' adlı bara takılıyor.

  Kadınlara içki ısmarlıyor, ardından evine davet ediyor.

  Sonra da kurbanını vahşice öldürüyor.

  Testereyle kesip biçiyor.

  Pencerelerini bile kapattığı çatı katındaki dairesinde bir dolaba kilitliyor. Bütün bina ağır kokuyor.

  Fritz Honka, eve getirdiği kadınlar burnunu tutunca, "Binadaki pis yabancılar" diyor.

  İKİYE BÖLDÜ

  Fatih Akın, 'Duvara Karşı' filmiyle 2004'te Altın Ayı ödülünü ilk kez Almanya'ya kazandırdı.

  Akın'ın 'Altın Eldiven'i de Altın Ayı'yı alır mı?

  Seyirci de eleştirmen de iki kampa bölünmüş durumda.

  Birinci kamptakiler filmi yerden yere vuruyor.

  Diğer taraf filme övgüler diziyor.

  Ben de filmi merakla izledim. Ama sonunu getiremedim. Bir süre, çoğu seyircinin yaptığı gibi çıplak şiddet sahnelerinde beyaz perdeden çok yere bakarak dayanmaya çalıştım. Ama bir noktadan sonra "Kendime daha fazla işkence yapmak istemiyorum" deyip çıktım. Sadece şiddet değil, sefil, yağlı saçlı, zavallı, hayatı ıskalamış insan manzaraları, başını sokacak bir yeri olmayan hüzünlü, çaresiz yaşlı kadınlar...

  Fatih Akın, romana tamamen bağlı kalmış.

  Kitabın dışına çıkmıyor.

  Seyircideki gerilime kısa bir ara verdirecek, nefes aldıracak, hiçbir başka hikaye, sahne yok. Eeştirilere karşı, "Bu bir korku filmi. Korku filmi demek korkutmak demek. İnsanları korkutmak demek. Dilerim filmim insanları sarsar. Özellikle de erkekleri. Kadınlar en iyisi filmi görmesin. Erkekler baksın. Ben erkeklere, kadına şiddetin ne kadar alçakça, çirkin ve üzücü olduğunu göstermek istedim" diye cevap verdi.

  'Altın Eldiven', Fatih Akın'ın ilk korku filmi.

  Kadına şiddetin ne kadar çirkin olduğunu görmek için böyle bir korku filmi izlemeye gerek yok sanırım.

  Kaynak: Hürriyet / Güncel

  Fatih Akın Güncel Haberler

  Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

  Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

  İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

  İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

  4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

  4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

  Bakmadan Geçme

  Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
  Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

  Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title