Haberler

Ali Emiri Hatırası Yayınlandı

Güncelleme:

Diyarbakır Valiliği tarafından "Ali Emiri hatırasına Uluslararası VIII Klasik Türk Edebiyatı sempozyumu" kitabı yayımlandı.

Diyarbakır Valiliği Kültür Sanat Yayınlarının 15.'si olan "Ali Emiri Hatırasına Uluslararası VIII. Klasik Türk Edebiyatı Sempozyumu" isimli kitap Diyarbakır Valiliği tarafından yayımlandı.

Uzun uğraşlar sonucunda oluşturulan bu eser Diyarbakır Valiliği ve Dicle Üniversitesi'nin ortak çalışmaları sonucunda hayat buldu. Diyarbakır'da Ali Emri hatırasına gerçekleştirilen VIII. Klasik Türk Edebiyatı Sempozyumunda sunulan bildirileri içeren eserde, 37 tebliğ yer aldı. Eserde, açılış konuşmaları, tebliğ metinleri, değerlendirme oturumu konuşmaları gibi bölümler yer alıyor.


Anadolu tarihinin her döneminde bir kültür ve edebiyat merkezi olmayı başarmış kadim şehir Diyarbakır, klasik kaynaklarımıza göre sayısı yüzleri aşan şair ve sanatkarıyla müstakil edebi geleneğe sahip olan yegane şehirlerden biridir. Bu şehrin bağrından çıkan devlet adamı, mutasavvıf, alim şairler tüm Osmanlı coğrafyasına yayılıp ilim, tasavvuf, kültür ve sanatın gelişmesine katkıda bulunmuştur. O şahsiyetlerden biri de Osmanlı devletinin son dönemi ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarını idrak eden Ali Emiri Efendi'dir.

Edebiyatçı kimliği ön planda olan ilim adamı, yazma eser koleksiyoncusu, tezkireci ve hattat gibi birçok kimliğe sahip olan Ali Emiri, Diyarbakır'ın edebiyat dünyasına kazandırdığı önemli ve ender şahsiyetlerden biridir. Okumaya karşı duyduğu bitmek bilmez açlığının kendisini karış karış gezdirdiği sahafların birinde, Kaşgarlı Mahmut'un Araplara Türkçe öğretmek için kaleme aldığı ilk Türkçe sözlük olan Divan-ı Lügat-ü Türk'ün orijinal nüshasını bulmuş ve Türkçenin geliştirilmesi konusunda çığır açıcı çalışmaların önünü açmıştır.

Bu Eser ile Ali Emiri Daha İyi Anlaşılacak

Vali Aksoy, Ali Emiri Efendi'nin edebiyat dünyamıza sunduğu önemli katkılardan ötürü bir vefa borcu olarak adına düzenlenen sempozyum bildirilerini içeren bu kitabı okuyucuların beğenisine sunmaktan ötürü mutluluk duyduklarını ifade etti. Vali Aksoy, eseri yayına hazırlayan ve destekleyen tüm katılımcılara emeklerinden ve üstün gayretlerinden ötürü teşekkür ederek, eserin edebiyat dünyasına hayırlı olmasını diledi. Vali Aksoy; "Bu Eser, Ali Emiri Efendi'yi Daha Yakından Tanımak İsteyenlere Bir Pencere Açacak" dedi.

Kaynak: Temsilci / Güncel

Diyarbakır Valiliği Ali Emiri Efendi Hüseyin Aksoy Ali Emiri Kültür Sanat Kültür Sanat Güncel Haberler

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru!
Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title