Haberi Paylaş

ABD'de Bir Siyahinin Ağaca Asılmasına Soruşturma

Güncel Haberler

ABD'de Bir Siyahinin Ağaca Asılmasına Soruşturma

NEW ABD'nin Mississippi eyaletinde ağaca asılı bulunan siyahi Amerikalı'nın davasıyla ilgili Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Adalet Bakanlığı ve Savcılık soruşturma başlattı.

NEW  ABD'nin Mississippi eyaletinde ağaca asılı bulunan siyahi Amerikalı'nın davasıyla ilgili Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Adalet Bakanlığı ve Savcılık soruşturma başlattı.

Mississippi eyaletininin Claiborne idari bölgesinde, çarşafla ağaca asılmış olarak bulunan kişinin yaklaşık 2 haftadır aranan 54 yaşındaki Otis James Byrd olduğu tespit edildi.

Olayla ilgili MSNBC'ye açıklamada bulunan ABD Adalet Bakanı Eric Holder, "Bu noktada ne olduğunu belirlemeye çalışıyoruz" ifadesini kullanırken, FBI'nin Adalet Bakanlığı Yurttaşlık Hakları Bölümü ve Mississippi Güney Bölgesi Savcısı'nın hukuk ihlalleri olup olmadığını belirlemek için davaya baktıklarını bildirdi.

Olayın intihar veya cinayet olup olmadığının tespiti için yaklaşık bir hafta daha zamana ihtiyaç olduğu bildirilirken, olayın nefret suçu olup olmadığı üzerine yoğunlaşıldı.

Ağaca asılı olan Byrd'in siyahi Amerikalı olması, Mississippi'de tarihi ırk bazlı şiddet olaylarını hatırlatması açısından olayın nefret suçu olup olmadığı ayrı bir önem arzediyor.

Olayla ilgili bir açıklama yapan bölgedeki Siyahilerin Gelişmesi İçin Ulusal Birlik (NAACP) Mississippi Başkanı Derrick Johnson olayla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

"Tahminde bulunmak için çok erken. Fakat Mississippi'deki ırkçı nefret suçlarına dayılı geçmişe bakıldığında, bu eyalette bir Afrikalı Amerikan'ın ağaca asılı bulunmasından her zaman endişe duyuyoruz."

Claiborne County Şerifi Marvin Lucas ise Claiborne'da yaşayanların yüzde 85'inin siyahi Amerikalılardan oluştuğunu belirterek daha önce bölgede ırksal şiddet olayına rastlanmadığını bildirdi.

Kaynak: AA / Güncel

Adalet Bakanlığı Eric Holder Politika Güncel Haberler

title