Haberi Paylaş
ABD Adalet Bakanlığı'nın Ferguson Davası

ABD Adalet Bakanlığı'nın Ferguson Davası

Güncel Haberler

NEW ABD Adalet Bakanlığı, Ferguson polisinin siyahi azınlıklara yönelik şiddet taktiklerini gözden geçirip, tutumunu değiştirmesi için dava açmayı planlıyor.

NEW  ABD Adalet Bakanlığı, Ferguson polisinin siyahi azınlıklara yönelik şiddet taktiklerini gözden geçirip, tutumunu değiştirmesi için dava açmayı planlıyor. Adalet Bakanlığı'nın bu adımı, ünlü yurttaşlık hakları savunucusu Al Sharton tarafından memnuniyetle karşılandı.

ABD Adalet Bakanlığı'nın, St. Louis kentinin Ferguson bölgesinde 18 yaşındaki Michael Brown'nun ölümüne ve ardından protesto gösterilerine neden olan polis şiddetiyle ilgili ırk ayrımcılığı davası açma hazırlığında olduğu bildirildi.

CNN'in, Adalet Bakanlığı'ndan isimsiz bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, bakanlık Ferguson Emniyet Müdürlüğü'nün ırk ayrımcılığıyla ilgili taktiklerini değiştirmemesi halinde dava açma hazırlıkları yapıyor.

Adalet Bakanı Eric Holder da yaptığı açıklamada, gelecek haftalarda görevi bırakmasından önce, bakanlığın Michael Brown'a ateş edilmesiyle ilgili soruşturmasını ve Ferguson Emniyet Müdürlüğü'yle ilgili geniş bir inceleme sonuçlarını duyurmayı beklediğini ifade etmişti.

Açıklamasında, Ferguson'dan döndüğü zamanda belirttiği gibi dahil oldukları soruşturmanın "bağımsız, kapsamlı ve tüm gerçeklere dayanmış" olacağını ifade eden Bakan Holder, soruşturma süreciyle ilgili kendi sonuçlarının ne olduğunu, sonuç ilan edildiğinde herkesin göreceğini kaydetti. Holder ayrıca, duyuracağı sonuçtan halkın memnun kalacağından emin olduğunu belirtti.

Adalet Bakanlığı'nın, Ferguson Polis Teşkilatına karşı açması beklenen davada, Ferguson'da ve Jennings yakınında düşük gelirli bölge sakinlerinin, küçük trafik ihlalleri yapan bazı azınlıkların hedef alındığı ve para cezalarını ödememeleri durumunda hapse atıldıkları iddialarına da yer vereceği belirtildi.

-Sharpton: Dava devasa bir adım-

Öte yandan, ABD Adalet Bakanlığı'nın Ferguson polisini dava edeceğiyle ilgili haberler üzerine, Ulusal Hareket Ağı Başkanı olarak polis şiddeti ve ırkçılıkla ilgili gösterileri destekleyen ünlü yurttaşlık hakları savunucusu rahip Al Sharpton bir açıklama yaptı.

Sharpton, davayı, "Adalet arayışımızda tarafsızlık ve polisin hesap verme sorumluluğu konusundaki uzun yolda atılan devasa bir adım" olarak değerlendirdi.

Ulusal Eylem Ağı'nın Michael Brown olayına başından beri dahil olduğunu belirten Sharpton, davanın ülke genelindeki polis teşkilatlarına güçlü bir ulusal mesaj vereceğini ifade etti.

Missouri eyaletine bağlı St. Louis kentinde 9 Ağustos 2014'te Darren Wilson isimli 28 yaşındaki bir polis, 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'a ateş ederek ölümüne sebep olmuştu. Olayın ardından oluşturulan jürinin aylar sonra, polis memuru Wilson'ın yargılanmasını gerektirecek bir suç olmadığı kararına varması, ülke genelinde infiale neden olmuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Adalet Bakanlığı Michael Brown Al Sharpton Eric Holder Politika Güncel Haberler

title