38.170 Dekar Arazi Suya Kavuşacak - Haberler
Haberi Paylaş

38.170 Dekar Arazi Suya Kavuşacak

Bültenler - Güncel
38.170 Dekar Arazi Suya Kavuşacak

Orman ve Su işleri Bakanlığı, ülkemizin önemli projelerini bir bir hayata geçiriyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 20 Nisan Cuma günü Balıkesir'de İvrindi Ardıçtepe Barajı ve İvrindi Büyükyenice Göleti ile müteferrik taşkın koruma tesislerinin temelini atacak ve ağaçlandırma projelerini başlatacaktır.

Madra çayı üzerinde inşa edilecek olan Ardıçtepe Barajı ile toplam 36.480 dekar tarım arazisinin sulanması hedeflenmektedir.

Kozderesi üzerinde inşa edilecek İvrindi Büyükyenice Göleti ile de Büyükyenice Beldesine ait toplam 1.690 dekarlık tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Arazilerin tamamının borulu sistemle sulanacağı proje tamamlandığında yörede yılda dekar başına

1.352.000 TL'lik ilave katkı elde edilmiş olacaktır.

Bunların dışında Sındırgı Yaylabayır Beldesi Köyiçi Deresi ile Havran Barajı Yukarı Havza Islahı Erozyon ve Rüsubat Kontrolü Tesislerinin temeli atılacak; Sındırgı Çaygören Barajı Yukarı Havza Ağaçlandırması ve Erozyon Kontrolü ile Manyas Barajı Yukarı Havza Ağaçlandırması ve Erozyon Kontrolü çalışması başlatılacaktır.

46.341.000 TL'ye mal olacak sulama, taşkın koruma ve ağaçlandırma projeleriyle;

38.170 dekar tarım arazisinin sulanması, 1 beldenin taşkınlardan korunması ayrıca, Havran, Çaygören ve Manyas Barajı sahalarının ağaçlandırılması hedeflenmektedir.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr Veysel Eroğlu konuyla alakalı yaptığı açıklamada, Balıkesir ilinin kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, "Balıkesir iline içmesuyu ve sulama suyu temini maksadıyla İkizcetepeler Barajı ve Balıkesir Ana Besleme İsale Hattını tamamladık ve şehrin 2030 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık.

Ayrıca Pamukçu ve Aslıhantepecik Ovaları Sulamaları, Balıkesir Ovası Sağ Sahil (Kepsut Ovası) Sulaması, Havran Barajı ile Gönen Ovası Sulaması olmak üzere 4 adet sulama projesi ve

9 adet taşkın koruma tesisini tamamlayarak 230.260 dekar tarım arazisini suya kavuşturduk,

14 adet yerleşim yerini taşkınlardan koruduk.

Ağaçlandırma çalışmalarında ise son 9 yılda 873.050 dekar alanda çalışma yaptık ve 33.806.000 fidan diktik. Bunlarla beraber 1 adet kent ormanı, 5 adet bal ormanını ve 22 adet mesire yerini de Balıkesirli vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Balıkesir'e 2003-2011 arasında toplam 857.512.000 TL yatırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Birçok projenin yapımı ise bütün hızıyla sürüyor ve yenilerine başlıyoruz. 46.341.000TL'ye mal olacak bu tesislerin temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Bültenler / Güncel

Veysel Eroğlu Balıkesir Havran Havza Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title