Haberler

3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi

Güncelleme:

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi, bağımsızlığın ve egemen güç olmanın başta gelen şartlarından birinin ülkelerin kullandığı silahların kendilerine ait olması olduğunu belirterek,...

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi, bağımsızlığın ve egemen güç olmanın başta gelen şartlarından birinin ülkelerin kullandığı silahların kendilerine ait olması olduğunu belirterek, "Başkasının silahı ile milli menfaatler korunamaz. Başkasının silahı ile devletler ülkelerinde güvenliği, barışı ve refahı garanti edemez. Başkasının silahıyla devletler, ülkelerinde egemen sayılamaz. Devletler, silahını kullandığı ülkelere karşı dik duramaz." dedi.

ASSAM ve Üsküdar Üniversitesinin iş birliğiyle "ASRİKA Ortak Savunma Sanayi Üretimi" temasıyla düzenlenen 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi, İstanbul'da başladı.

Kongrenin açılışında konuşan Tanrıverdi, kongrenin, İslam ülkelerinin ortak bir irade altında toplanması için gerekli müesseseleri ve bunların olması gereken mecrasını tespit ederek karar vericilere bir model sunmayı amaçladığını söyledi.

Tanrıverdi, İslam birliği için ortak sanayi üretiminin usul ve esaslarının tespiti başlığında, ASRİKA ortak savunma sanayi ana temalı 3. kongrenin amacının, İslam coğrafyasının ihtiyacı olan bütün savunma sanayi ürünlerinin üretiminde kendi kendisine yeterli olabilecek ve dünya standartlarının üzerinde teknolojiyi bulup kullanmasını sağlayacak bir sistemin kurulmasının usul ve esaslarının tespiti olduğunu belirtti.

Adnan Tanrıverdi, şunları kaydetti:

"Bağımsızlığın ve egemen güç olmanın başta gelen şartlarından biri de ülkelerin kullandığı silahların kendilerine ait olmasıdır. Başkasının silahı ile milli menfaatler korunamaz. Başkasının silahı ile devletler ülkelerinde güvenliği, barışı ve refahı garanti edemez. Başkasının silahıyla devletler, ülkelerinde egemen sayılamaz. Devletler, silahını kullandığı ülkelere karşı dik duramaz. O halde İslam dünyasının bir irade altında toplanabilmesi için ihtiyaç duyduğu harp silah ve araç mühimmatını zamanın en ileri teknolojisiyle üretmesi gerekir. İslam dünyası bu imkana sahiptir. Sahip olamadığı şey ise bunun organizasyonudur."

"İslam birliğinin oluşabilmesi, dünya için bir tehdit değildir, bir dengedir"

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da ASRİKA kelimesinin daha çok telaffuz edilmesi gerektiğini çünkü İslam dünyasının geleceğinin bu birliktelikte olduğunu söyledi.

Bu coğrafyada 1,8 milyar insanın yaşadığını ifade eden Tarhan, "Bu insanlar birlik içinde hareket edebilse en büyük etki gücünü ortaya çıkaracaklar. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, siyasal iradenin önemi var ama bu işi kalıcı yapacak olan, insanlardaki kalbi değişikliklerin neler olduğu, zihinsel dönüşümün nasıl olacağıyla ilgili." dedi.

Müslümanlar kendi içinde birliktelik oluşturamazsa bunun arkasından sosyal dönüşümün olamayacağını dile getiren Tarhan, sözlerine şöyle devam etti:

"Sosyal dönüşüm olmazsa, siyasal dönüşüm olmaz. Zihinsel dönüşümün olması için kalbi dönüşümün olması lazım. Müslümanlar arasında adaletin, muhabbetin yüceltilmesi gerekiyor, bunun da yolu iletişimin kurulmasıyla ilgili. Müslümanların en çok ümit duygusuna ihtiyacı var. Batı dünyasında, hakikati arama meyili var. Bunun içinde hakikat olan Kur'an hakikatlerini bulacaklar. Bizim burada iyi örnekler olmamız önemli.

İslam birliğinin oluşabilmesi dünya için bir tehdit değildir, bir dengedir. Orta Çağ'da Batı birbirini katlederken, Doğu'daki barışın sebebi Müslüman ahlakının yaygınlaşmasıdır. İnsanlığın geleceği ve barışı için bu lazım. Adalet olmayan yerde barış olmuyor. ASSAM da bu amaçla kurulmuştur. Bu çağın en önemli para birimi doğruluk, en büyük sermayesi de güvendir."

Kongrenin açılışına Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır ile İslam ülkelerinden temsilciler ve akademisyenler de katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Adnan Tanrıverdi Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'i vurdu! Bölgeden alevler yükseliyor

İsrail savaş uçakları Yemen'i vurdu! Bölgeden alevler yükseliyor

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

Talisca Beşiktaş'a gelecek mi? Talisca Beşiktaş'a transfer olacak mı, transferde son durum nedir? Grazer Beşiktaş maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Grazer BJK maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Grazer Beşiktaş maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Grazer Beşiktaş maçı kaç kaç, canlı maç skoru! En-Nesyri için 48 saat bitiyor! En-Nesyri kararını verdi mi, Fenerbahçe'ye gelecek mi? Transferde son durum Beşiktaş Grazer maçı CANLI izle! (HD) 20 Temmuz Beşiktaş Grazer maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? TV8.5 canlı izle! BEŞİKTAŞ-GRAZER TV8.5 CANLI 4K İZLE! 21 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Beşiktaş Grazer maçı ilk 11'i! Beşiktaş'ın Grazer maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-GRAZER) EXXEN spor canlı izle! 20 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! Beşiktaş Grazer maçı hangi kanalda? BJK Grazer maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? 20-21 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 20-21 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Gaziosmanpaşa, Kartal, Kağıthane 20-21 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bayraklı, Bornova 20-21 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şehitkamil, İslahiye, Oğuzeli 20-21 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Pozantı, Yumurtalık, Feke 20-21 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
Plajda taciz dayağı! 50 yaşındaki adamı tekme tokat dövdüler

Plajda taciz dayağı! 50 yaşındaki adamı tekme tokat dövdüler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title