Gül'ün Sıkıntılı KKTC Gezisi

Gül'ün Sıkıntılı KKTC Gezisi

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün KKTC Ziyareti Sırasında Yaşadığı Tatsız Olaylar, Metanetini Her Daim Korumaya Çalışan Dışişleri Bakanını Zora Soktu. KKTC'liler Neye Tepki Gösterdi?

Gül'ün Sıkıntılı KKTC Gezisi

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, dünyanın dört bir tarafını dolaşırken yaptıkları konuşmaların yarısında KKTC'yi anlattıklarını belirterek, KKTC'deki kişi başına düşen milli geliri 5 bin dolardan, 12 bin dolara çıkarmak için gece gündüz destek verdiklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Gül, bu akşam Girne'deki Mercur otelde düzenlenen Star Kıbrıs gazetesi tanıtım resepsiyonuna katıldı.

Resepsiyona KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC'nin birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türke Kul Kurttekin, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı ile bazı bakanlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Bakan Gül'e, konuşmasını tamamlayıp kürsüden inerken, KKTC'yi Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu üyelerinden Seyyan Uzunoğlu "Referandumla, Annan planına evet derseniz, bütün dünyayı dolaşıp KKTC'yi tanıtacağım, seferber olacağım, dediniz. Onu bekliyoruz, tanıtınız. KKTC tanınmadan hiçbir anlaşma yapamazsınız. Boşuna uğraşıyorsunuz" diye seslendi.

Bunun üzerine Gül, tekrar kürsüye gelerek, "Senin heyecanını çok büyük anlayışla karşılıyorum" dedi. Bu kez aynı dernek üyelerinden Makbule Ötüken, Bakan'a "Sen değil, siz deyin" diye seslendi.

Bu sözler üzerine Bakan Gül, "Hayrola, bu tavırlar nereden çıktı, ben anlamadım. KKTC için anavatandan askerlerimiz geldi, bu topraklar ve sizin için şehit oldu" dedi.

Türkiye'de toplanan vergilerle Kıbrıs Türklerinin başının dik tutulması için gece gündüz çalışıldığını kaydeden Gül, "Dünyanın dört bir tarafını dolaşırken yaptığımız konuşmaların yarısı KKTC'yi anlatmakla geçiyor. Buradaki kişi başına geliri 5 bin dolardan 12 bin dolara çıkarmak için gece gündüz desteğimizi verirken bu tavırlar hiç hoşuma gitmedi" diye konuştu.

Bakan Gül'ün konuşması, salondakiler tarafından alkışlandı.

KKTC Başbakanı Soyer de kürsüye gelerek, Abdullah Gül'ün, Kıbrıs Türk halkının siyasal ve ekonomik varoluş mücadelesinde her zaman yanında olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk halkının Türkiye'nin verdiği destekle siyasal varoluş mücadelesini sürdüreceğini kaydetti. Soyer, Dışişleri bakanı Abdullah Gül'e hitaben "Sevgimizin arasına Sayın Gül, hiçbir kara kedi giremeyecektir" dedi.