Gül, Abbas Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Gül, Abbas Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Filistin'in Güvenilir Bir Dostu Olan Türkiye, Filistinliler'in Başkenti Doğu Kudüs Olan Bağımsız ve Egemen Devletini Kurma Yönündeki Haklı Davasını Desteklemektedir" Dedi.

Gül, Abbas Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Filistin'in güvenilir bir dostu olan Türkiye, Filistinliler'in başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen devletini kurma yönündeki haklı davasını desteklemektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi. Gül ve Abbas, davetlileri yemek salonunun kapısında karşıladı. Yemeğe, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile davetliler katıldı. Yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Abbas'a 'Aziz Kardeşim' diye hitap ederek, "Yapıcı ve dirayetli kişiliğiyle Filistin halkının

menfaatlerini her şeyin üzerinde tutan değerli dostum Başkan Abbas'ın gayretlerini takdirle izliyoruz" dedi. Abbas'ın Filistin halkının vazgeçilmez haklarının elde edilmesi ve barış sürecinde başarıya ulaşılması yolundaki gayretlerine bundan sonra da tam destek vermeye devam edeceklerini belirten Gül, "Filistin'in güvenilir bir dostu olan Türkiye, Filistinliler'in başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen devletini kurma yönündeki haklı davasını desteklemektedir" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Gül,

Filistin ile İsrail'in tanınmış ve güvenli sınırlar dahilinde iki egemen devlet olarak yan yana barış içinde yaşayacakları bir çözüme ulaşılmasının ortak hedef olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu bağlamda, önümüzdeki yakın dönemde gerçekleştirilmesi öngörülen Orta Doğu toplantısının barış sürecinde bir dönüm noktası oluşturmasını temenni ediyoruz. Toplumsal ve ekonomik kalkınmanın, kalıcı barış, güvenlik ve istikrarın zeminini oluşturacağına inanıyoruz. Filistinli kardeşlerimizin yaşam standartlarının yükseltilmesine yönelik çabalarımız kapsamında Ankara Forumu projesini başlattık. Filistinliler'e iş imkanı sağlayacak, ayrıca İsrailliler'le birlikte yapılmasından dolayı önemli bir güven

artırıcı önlem niteliği taşıyacak bu projenin yakın zamanda sonuçlandırılarak hayata geçirilmesi için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Sayın Başkan Abbas'a da bu projeye verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Filistin meselesinin Türk halkının da davası olduğunu, Türkiye'nin Filistinli kardeşlerinin her zaman yanında yer alacağını vurguladı. Türkiye'nin, dost ve kardeş Filistin'le ilişkilerini diğer ülkelere örnek teşkil edecek düzeye getirmekte kararlı olduğunu dile getiren Gül, "Bu çerçevede, Türkiye ile Filistin arasındaki ilişkilerin parlak bir geleceğe sahip olduğunu görmekten sevinç duyuyorum" diye konuştu.

Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Abbas ise konuşmasında, halkların ve ülkelerin menfaatleri doğrultusunda sürekli daha da güçlenen ve değerlenen iki ülke ilişkilerinden gurur duyduğunu söyledi. Abbas, Filistin davasını desteklemek amacıyla Türkiye'nin gösterdiği net ve cesur siyasi tutum ile işgalin getirmiş olduğu zorlukları aşmada Filistin'e sunulan ekonomik yardımların Filistin halkı tarafından asla unutulmayacağını ifade etti. Annapolis Konferansı'nın yapılmasının beklendiği bu günlerde, bu

toplantının başarıya ulaşmasının ABD Başkanı George Bush'un vizyonundan net ve açık bir belgenin ortaya sunularak, yol haritası ve Arap barış girişimlerinin ele alınmasıyla mümkün olduğunu vurgulayan Abbas, şöyle devam etti:

"Bu belgede Filistin sınırlarının, 1967'de çizildiği gibi kabul edilmesi ve Filistin Devleti'nin kurulması için zaman sürecinin belirlenmesi gerekmektedir. Annapolis'in sona ermesinden sonraki aşamada ise, müzakere kapılarının açılması gelmektedir; özellikle ihtilaflı konularla ilgili, ki bunların başında Kudüs, mülteciler ve yerleşim bölgeleri gelmektedir. Annapolis'in başarıyla sonuçlanması için cesur ve kararlı bir İsrail iradesinin olması gerekmektedir. Kalıcı ve adil barışın sağlanmasının zamanının

geldiğini ve Filistin topraklarında İsrail işgalin sona ermediği, meşru Filistin siyasi hakları tanınmadığı, 1967'de işgal edilen topraklar üzerinde başkenti Kudüs Al-Şerif olan Filistin Devleti kurulmadığı müddetçe adil barışın sağlanmayacağını anlaması gerekmektedir."

Gül'ün Abbas onuruna verdiği akşam yemeğinde davetlilere, kayseri çorbası, zeytinyağlı enginar, ali nazik kebap, mevsim salata, karışık Türk tatlıları, türk kahvesi, lokum şokola, antep fıstıklı kronken ikram edildi.

(TAN-OK-Y)

Kaynak: İHA