Göttingen Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Metin Tolan seçildi

Göttingen Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Metin Tolan seçildi

28.01.2021 00:59 | Son Güncelleme: 28.01.2021 10:38

Almanya'da Türk kökenli fizikçi Prof. Dr. Metin Tolan, Göttingen Üniversitesi Rektörlüğüne seçildi. Tolan görevine ilkbaharda başlayacak.

Göttingen Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, üniversite senatosunun Tolan'ı oy birliğiyle rektör seçtiği, üniversitesinin mütevelli heyetinin de bunu onayladığı belirtildi.

"BÜYÜK BİR ONURDUR"

Rektör seçilen Prof. Dr. Metin Tolan da kendisine duyulan güvenden dolayı mutlu olduğunu belirterek, "En iyi üniversitelerden birinin rektörlüğüne seçilmek büyük bir onurdur. Üniversiteyi ilerideki görevlere hazırlamak için daha çok çalışacağız" dedi. Senato Sözcüsü Prof. Nicolai Miosge, Metin Tolan'ı rektörlüğüne seçilmesinden dolayı tebrik etti.

METİN TOLAN KİMDİR?

Babası Türk, annesi Alman olan ve 1965'te Schleswig-Holstein eyaletinde doğan Tolan, Kiel Üniversitesinde Fizik ve Matematik eğitimi aldı ve 1993'te doktor unvanını elde etti. Bir süre ABD'de araştırmalar yapan Tolan 1998'de deneysel fizik dalında Kiel Üniversitesinde doçent oldu. 2001'de Dortmund Teknik Üniversitesinde deneysel fizik dalında profesörlüğe başlayan Tolan 2004-2008 yıllarında Dortmund Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünde dekanlık, 2008-2020 yılları arasında rektörlük kurulu üyeliği ve rektör yardımcılığı yaptı.

Göttingen Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Metin Tolan seçildi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Cüneyt Karadağ

Haber Yorumları (15)
BULUT: Helal olsun!
HAK: Euro düşücekmi
GIYBETTİN: bu ismi malum üniversite ülkemizde meşhur olan en çok tanınan büyük ve ünlü bir ilim irfan yuvası olan üniversitedir rektörümüzle gurur duyuyoruz vatana ve millete hayırlı olsun
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title