Gökçek: "Kesikköprü Suyu Ay Sonunda Ankara'da"

Gökçek: "Kesikköprü Suyu Ay Sonunda Ankara'da"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kesikköprü Barajı'ndan Ankara'ya Su Getirilmesine İlişkin Boru Hattı Çalışmalarının Aşırı Soğuklar Nedeniyle Aksadığını, Ancak Bu Ay Sonuna Kadar 125 Kilometrelik Hattan Ankara'ya Su Getirileceğini Söyledi.

Gökçek:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kesikköprü Barajı'ndan Ankara'ya su getirilmesine ilişkin boru hattı çalışmalarının aşırı soğuklar nedeniyle aksadığını, ancak bu ay sonuna kadar 125 kilometrelik hattan Ankara'ya su getirileceğini söyledi.

Gökçek, AK Parti Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler Programı'nın başlaması nedeniyle AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen törende, büyükşehir belediyesinin 2008 yılı ve sonrasına ilişkin projelerini multivizyon gösterisi eşliğinde tanıttı.

Doğal gaz özelleştirmesini şubat ayı içerisinde sonuçlandırmayı planladıklarını, ancak gelen talepler üzerine ihaleyi 14 Mart 2008 tarihine ertelediklerini anlatan Gökçek, ''Doğaz gaz özelleştirmesi inşallah 14 Mart'ta bitecek'' dedi. Özelleştirme sonrasında Ankaralıların doğal gazı pahalıya almayacağını ifade eden Gökçek, belediyenin kar marjının 10 yıl süreyle 5.5 cent standardına bağlanacağını kaydetti.

Doğal gazın iyi fiyata özelleştirilmesi halinde başta metro yapım çalışmaları olmak üzere projelerin hız kazanacağını belirten Gökçek, özelleştirmeden elde edilecek gelire göre Batıkent-Sincan ve Eskişehir Yolu'ndaki metro çalışmalarını bu yıl içinde, Keçiören metrosunu ise 2009 yılı sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Bu yıl içinde Ankara'daki bazı caddeler ve kavşaklara 17 alt geçit yapılacağını anlatan Gökçek, doğal gaz özelleştirmesinden iyi gelir elde etmeleri halinde 43 alt ve üst geçit daha yapmayı planladıklarını bildirdi.

Ankara ile bazı diğer iller arasında hızlı tren seferlerinin başlayacağına işaret eden Gökçek, demir yolu üzerinde 6 hemzemin geçidin kaldırılarak, alt geçit ya da üst geçit yapılmasının şart olduğunu vurguladı.

Gökçek, 2008 yılında ayrıca Yeni Çiftlik Bulvarı, Anadolu Bulvarı Genişletmesi, Zırhlı Birlikler-Etimesgut Yolu, Şaşmaz-Zırhlı Birlikler Bağlantı Yolu, Kuzey Ankara Yolları, Haymana Yolu, Güneypark Bulvarı, Gölbaşı Karagedik Teknokent Bulvarı ve Ahiboz-Kesikköprü Barajı bulvarı açacaklarını söyledi.

Kentsel dönüşüm projeleri ve Dikmen Vadisi 3. Etap rekreasyon alanında yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Gökçek, salonda bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'e ihale kanununa ilişkin şikayette bulundu.

Gökçek, Dikmen Vadisi'ndeki bir köprü yapımı ihalesini, firma dosyasında imza bulunmadığı için 2 kez iptal etmek zorunda kaldıklarını anlatarak, ''Sayın Bakanım, İhale Kanunu'ndan şikayetçiyiz. Saçma sapan İhale Kanunu var. Kurtulamıyoruz bunun elinden'' dedi.

Gökçek, bu yıl içinde Ankara'daki yollara 3.5 milyon ton bazalt asfalt döküleceğini, kaldırımların 1 metre eninde ve 1 metre boyundaki geniş ve ileri teknolojiyle üretilen taşlarla döşeneceğini, Atatürk Bulvarı üzerinde ''kuğu'' olarak tabir edilen aydınlatma direklerinin diğer caddelerde de kullanılacağını bildirdi.

Melih Gökçek, Ankara'nın çektiği su sıkıntısının giderilmesine ilişkin çalışmalara da değindi. Kesikköprü Barajı'ndan Ankara'ya su getirilmesine ilişkin boru hattı çalışmalarının aşırı soğuklar nedeniyle aksadığını, ancak projenin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Gökçek, bu ay sonuna kadar 125 kilometrelik hattan Ankara'ya su getirileceğini söyledi.

Gökçek, Kesikköprü'den Ankara'ya günlük 750 bin metreküp su getirileceğini, bu miktarın tüm Ankara'nın ihtiyacının üzerinde olduğunu belirterek, ''Ankara susuz kalmayacak'' dedi.

Muhalefetin, ''Kesikköprü suyunun zehirli olduğu, içilemeyeceği ve sülfat oranının yüksek olduğuna'' dair propaganda yaptığını savunan Gökçek, ''Geçen hafta Fransa'ya gittiğimde bir marketten 10 farklı markada şişe suyu aldım geldim. Bu sulardaki en düşük sülfat oranı, Kesikköprü suyundaki kadar. Bu suda herhangi bir sorun yok. Sadece damak tadında farklılık olabilir'' diye konuştu.

Gökçek, projenin 600 milyon YTL'ye mal olduğunu kaydederek, bu rakamın piyasa şartlarına göre beşte bir daha ucuz olduğunu ifade etti.

Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi'nin inşa ettiği Kavşakkaya Barajı'nda 12 milyon metreküp su tutulduğunu, buradan Kurtboğazı Barajı'na su verilmeye başlandığını da sözlerine ekledi.