Girit Adası Haberleri

Girit Adası haber, Girit Adası son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Girit Adası - 27.10.2020
Krizlerin ürettiği çözümlerle yeni Türkiye jeopolitiği
Türkiye'nin 1990-1991'de Irak'ın Kuveyt'i işgalini takiben yaşanan İkinci Körfez Savaşı'nda hayati önemini kavradığı yüksek irtifa hava savunma sistemi ihtiyacına dair arayışları 1990'ların ikinci yarısında başladı. Aradan geçen 20 yıldan uzun sürede Türkiye'nin NATO müttefikleri teknoloji transferi bir yana, bu füzelerin satışını dahi yokuşa sürdü. Bu sistemin Rusya'dan alınmasının karşılığını Türkiye 5. nesil F-35 savaş uçağı projesinden dışlanarak aldı. ABD, S-400 sistemleri ile denemeler yapılması üzerine yaptırım tehditlerini de gündeme getirdi. Envanterinde Scud füzeleri bulunan Irak'ın geçmişte oluşturduğu tehdit, Suriye'nin yine aynı füze sistemleri ile süren tehdidi, Ermenistan gibi Azerbaycan'ın sivil yerleşim yerlerini balistik füzelerle vuran bir ülkenin bölgedeki varlığı ya da Yunanistan'ın Girit adasına konuşlandırdığı S-300 füze sistemleri Türkiye'nin bu alandaki ihtiyacının meşruluğunu müttefiklerine kabul ettirmeye yetmedi.
Girit Adası - 15.10.2020
İngiltere, İtalya ve Vatikan'dan geleceklere 14 günlük karantina şartı getirdi
Açıklamada, Girit adasından ülkeye geleceklere 14 günlük karantina şartının da kaldırıldığı bildirildi.
Girit Adası - 07.10.2020
Doğu Akdeniz'de AB ve NATO'nun arabuluculuğu çözüme giden yolu açabilir mi?
Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle yaşanan gerilim, bölgede gerginliğin aniden tırmanmasına neden oldu. Türkiye'nin hidrokarbon arama çalışmalarına Yunanistan ve Avrupa Birliği'nin (AB) tepki göstermesi üzerine Doğu Akdeniz'de yaşanan münhasır ekonomik bölge (MEB) kriziyle çıkan ciddi gerginlik ve iki ülkenin bölgede gerçekleştirdiği tatbikatlar, tarafların savaş gemilerini karşı karşıya getirdi. Atina'nın Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki meşru haklarını savunmasına verdiği tepkiler iki ülke ilişkilerinde işbirliği zeminini yok ederken, çatışma riskinin barış terazisinde ağırlaşmasına sebep oluyor. Nitekim Atina'nın Türkiye'nin doğalgaz arama faaliyetlerinin kendi kara sularına dahil olan bölgeleri de kapsadığını iddia ederek Türk araştırma gemisi Oruç Reis'e uluslararası sularda deniz ve hava unsurlarıyla müdahale girişimi Türkiye tarafından çok sert tepkiyle karşılandı. Girit adası açıklarında Türk gemisine yaklaşan Yunan F-16'larını Türk F-16'ları engelledi.
Girit Adası - 01.10.2020
30 Eylül 2020 Haberleri
30 Eylül 2020 Manşet Haberleri.
Girit Adası - 29.09.2020
Yunanistan Başbakanı Miçotakis: "(Türkiye ile) Şimdi sıra diplomaside"
Miçotakis, temaslarda bulunmak üzere Yunanistan'a giden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile birlikte Girit Adası'ndaki Suda Donanma Üssü'nü ziyaret etti.
Girit Adası - 27.09.2020
Türkiye ile Yunanistan'ın "sakız" düellosu
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Çeşme, Osmanlı toprağı olduğu dönemlerde Sakız Adası ile birlikte dünya üzerinde sakız ağacının en verimli yetiştiği bölge olarak önemli bir yere sahipken cumhuriyetin ilk yıllarında Girit Adasından Çeşme'ye göç eden mübadillerin sakız ağacını tanımaması nedeniyle yıllar içerisinde sakız üretimi adeta unutuldu.
Girit Adası - 25.09.2020
Pompeo, Yunanistan, İtalya ve Hırvatistan'a gidecek
Bununla beraber ziyaret sırasında Yunanistan ile ortak bilim ve teknoloji anlaşması imzalanacağı belirtilen açıklamada, "Ayrıca Bakan Pompeo, NATO Müttefiki Yunanistan ile güçlü güvenlik ortaklığının altını çizmek maksadıyla Girit adasındaki ABD Deniz üssünü de ziyaret edecek.
Girit Adası - 20.09.2020
Haftanın tarihine bakış
26 Eylül 1669- Girit Adası, Türk egemenliği altına girdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Girit Adası Haberleri | Girit Adası Haber - Haberler - Girit Adası haberleri, son dakika girit adası haber ve gelişmeleri burada. 8 ülke Doğu Akdeniz'de savaş uçakları ile tatbikat başlattı, KKTC'ye ait bölgeler de ihlal edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 30.11.2021 23:26:17. #1.14#

title