Haberler

Son dakika haber! Bu kadarı da pes dedirtti: Yaramazlık yapan çocukları için 112'yi arıyorlar

Güncelleme:

Son dakika gelişmesine göre Bu kadarı da pes dedirtti: Yaramazlık yapan çocukları için 112'yi arıyorlar 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mustafa Ak: "2 milyon 500 bin çağrının yüzde 65'i asılsız" Kayseri 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mustafa Ak;

Bu kadarı da pes dedirtti: Yaramazlık yapan çocukları için 112'yi arıyorlar

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mustafa Ak:

"2 milyon 500 bin çağrının yüzde 65'i asılsız"

KAYSERİ - Kayseri 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mustafa Ak; yılda yaklaşık 2 milyon 500 bin çağrıya yanıt verdiklerini, bu çağrıların yüzde 65'inin asılsız olduğunu söyledi. Acil Çağrı Merkezi'ne gelen bazı çağrılar ise 'pes' dedirtirken; bu çağrılar arasında çocuğu yaramazlık yapan vatandaşın çocuğunun uyarılmasını istemesi de bulunuyor.

Kayseri'de polis, jandarma, ambulans, itfaiye, AFAD, orman için gelen çağrıların karşılandığı 112 Acil Çağrı Merkezi'nde 2021 yılın içerisinde yaklaşık 2 milyon 500 bin çağrıya cevap verildi. 112 Acil Sağlık Merkezi hakkında bilgiler veren Çağrı Merkezi Müdürü Mustafa Ak; "Ülkemiz genelinde, Acil Çağrı Merkezleri faaliyete geçmiştir. Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de ambulans, polis, jandarma, itfaiye, AFAD ve orman yangını için 112 Acil Çağrı Merkezi aranmaktadır. Acil Çağrı Merkezi'nin çalışma prensibinden bahsedecek olursak; çağrı geldiği anda, arayan kişinin yaklaşık konum bilgisi görülmekte ve aradığı telefon numarası 112 Acil Çağrı yazılımına düşmektedir. Çağrıyı karşılayan personel, vatandaşlardan detaylı adres bilgisini alarak yardım talebi veya ihbarına ait adres bilgisini Acil Çağrı Merkezi'mize tanımladıktan sonra yardım veya ihbara müdahalede bulunacak kurum ya da ihbarın ilgili olduğu birimleri seçerek, aynı çağrı salonu içerisinde bulunan kurum personellerine (emniyet, sağlık, jandarma, itfaiye, AFAD ve orman) vakayı yayınlamakta ve vakaya aynı kurumların aynı aynı anda gitmesi ve müdahale etmesi sağlanmaktadır" dedi.

"Çağrıların yüzde 65'i asılsız, vatandaşın desteğini bekliyoruz"

Gelen çağrıların yüzde 65'inin asılsız olduğunu, asıl vakalara daha hızlı müdahale edebilmek için vatandaşların desteğini beklediklerini kaydeden Ak; "2019 yılı Şubat ayında Acil Çağrı Merkezi, İtfaiye acil çağrıları ile karşılanmaya başlandı. Şu anda 6 kurumun çağrıları Acil Çağrı Merkezi'nce karşılanmaktadır. Acil Çağrı Merkezi'ne yıllık 2 milyon 500 civarı çağrı gelmektedir. Bunun yüzde 65'i asılsız çağrılar, yüzde 35'i ise aslı olan çağrılardır. Vatandaşlarımızın 7 gün 24 saat hizmetindeyiz. Vakalara daha hızlı müdahale edip, onların yardımına ulaşabilmek için vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Çocuğum yaramazlık yapıyor, uyarır mısınız"

Acil Çağrı Merkezi'ne gelen ihbarları karşılayan Latife Merve Çelik, zaman zaman asılsız ve ilginç ihbarlarla karşılaştıklarını ifade etti. Gereksiz çağrılarda karşı tarafa acil durumlar için aramaları gerektiğini bildirerek çağrıyı sonlandırdıklarını belirten Çelik; "Acil Çağrı Merkezi'mize ilginç çağrılar geliyor. Örnek verecek olursa; vatandaşımız 112 Çağrı Merkezi'ni arayarak, yaramazlık yapan çocuğu için onu uyarmamızı istemişti. Biz de bu konunun 112 Acil Çağrı Merkezi ile ilgisinin olmadığını ve acil durumlarda Acil Çağrı Merkezini araması gerektiğini belirterek, çağrıyı sonlandırıyoruz. Bunun dışında gereksiz çağrılar da geliyor. Buna örnek verecek olursak; vatandaşlar arayıp, tahlil sonuçlarını öğrenmek isteyebiliyorlar. Bunların dışında diğer kamu, kurum ve kuruluşlarını ilgilendiren durumlar için arayıp, bilgi almak isteyenler olabiliyor. Biz de bunun 112 Acil Çağrı Merkezi ile bir ilişkisinin olmadığını belirterek görüşmeyi sonlandırıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Mustafa Ak İtfaiye Kayseri Genel Yerel Haberler Son Dakika

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Esed'den 'normalleşme' yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Esed'den "normalleşme" yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

8 yıl geçse de izleri hala duruyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın FETÖ'cü askerler tarafından basılan odasından çok özel görüntüler

8 yıl geçse de izleri hala duruyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın FETÖ'cü askerler tarafından basılan odasından çok özel görüntüler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title