Haberler

Depremde can kaybı olmadı

Güncelleme:

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş açıkladı, depremde can kaybı olmadıÇANKIRI - Çankırı'da meydana gelen depremde Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş açıklamalarda bulundu.

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş açıkladı, depremde can kaybı olmadı

ÇANKIRI - Çankırı'da meydana gelen depremde Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş açıklamalarda bulundu.

Çankırı Çerkeş ilçesi Hacılar Köyü merkezli meydana gelen depremde ilçe merkezinde de hissedildi. İlçe merkezinde bulunan bazı binalarda çatlamalar meydana gelirken hayat kaybı ve herhangi bir yıkılma meydana gelmedi.

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş yaptığı açıklamada, "9'u henüz geçiyordu bende o sırada araçla yolda olduğumdan dolayı hissetmedim. Ilgaz'da hafifçe yansıması olmuş. Kuzey Anadolu fay hattının uzantısı olan ve ilçemizde geçen hat üzerinde Çerkeş'in bir köyünün merkezi olduğu bir sarsıntı gerçekleşti. Tabi bu sarsıntının boyutu insanlara zarar verecek bir büyüklükte değil. 4.7 4.8 Türkiye şartlarında 6.0 şiddetinin altında tehlike uyandıracak bir sarsıntı olmadığını düşünüyoruz. Bunlar uzmanlarımızın görüşleri. 6.0'da aslında deprem yönetmeliğine göre herhangi bir zarar oluşmaz. Ama binalarımız bir çoğu deprem yönetmeliğinden önce yapıldığından dolayı köylerimizde derme çatma yapılan birçok binalarımız olduğu için bunlar 4.7 de dahi zarar görebilmektedir. Köylerimizde de zarar gören binalarımız oldu ama herhangi binamızda herhangi bir hasar söz konusu değil. Bu tür sarsıntılar Türkiyemiz genel olarak deprem kuşağının fazla olduğu bir ülke onun için zaman zaman yaşıyoruz. İlimizde de sarsıntılar oluyor. Halkımızdan da herhangi bir şekilde panik olmaması günlük hayatlarına devam etmelerini rica ediyorum." ifadelerine yer verdi.

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı ise, "Saat 9 sularıyıdı. Sallanmaya başladık. Ne olduğunu anlamadık. Yaklaşık 10 saniye sürdü. Daha sonra 3 dakika sonra tekrar sallamaya başladık. Sakin bir şekilde evimizden çıktık. Belediyeye gelerek kriz masası oluşturduk. Tüm Çerkeş'i kontrol ettik. Zabıtalar tek tek gezdiler. Vatandaşlardan gelen ihbarları değerlendirdik. Köylerimizi telefonla irtibat haline geçtik. Vatandaşlarımızın panik hali sükünete dönüştü. İnsanlar dışarıda baya bir panikledi. Şu an vatandaşlarımız evlerine döndüler. İlçemizde herhangi bir yaralanma söz konusu değil. Ufak tefek hasarlar var. metruk evlerde baca yıkılması, sıva dökülmeleri gibi hasarlar var. belediye ile alakalı su hatlarımızda patlaklar meydana geldiğini biliyoruz. Bunların da tamiratını en kısa sürede tamamlayacağız. İlçemizde su ve elektrik kesintisi gibi ciddi olumsuzluklar tespit edilmedi. Vatandaşlarımız normal yaşantılarına devam ediyor. Kriz masasında vatandaşlarımızın huzuru için çalışmaya devam ediyoruz. Allah böyle kötü depremler yaşatmasın. Çerkeş kuzey Anadolu fay hattı üzerinde. Tam ortasından geçiyor Çerkeş'in. 1944'de büyük bir deprem tecrübemiz var. 7.2 gibi bir depremde Çerkeş'in birçok yaşam alanı binaları yerle bir olmuştu. Ciddi ölümler olmuştu. Allah'ım böyle kötü günleri ilçemize bir daha yaşatmasın." dedi.

İlçe sakinlerinden Mehmet Kuş ise, "Depremde evdeydim korktum. çocuklarıma köşelerde kalın korkmayın dedim ikinci bir deprem daha oldu dışarı çıkmadık." şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Bilge Aktaş Çankırı Çerkeş Genel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Masterchef nerede çekiliyor? 2024 Masterchef stüdyosu nerede, çekimler nerede yapılıyor? Yaz dizileri 2024! Yaz dizileri neden yok? Bu yaz hangi diziler var? Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Üsküdar, Başakşehir, Sancaktepe 22-23 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 22 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title