Haberler

17 Ağustos Depreminin İzleri Bu Müzede Sergileniyor

17 Ağustos Depreminin izleri bu müzede sergileniyor Başkan Nevzat Doğan: Psikolojik kayıpları, sosyal kayıpları engelleyebiliriz.

17 Ağustos Depreminin izleri bu müzede sergileniyor

Başkan Nevzat Doğan : Psikolojik kayıpları, sosyal kayıpları engelleyebiliriz.Deprem müzesinin ana fikri bu"

KOCAELİ - Kocaeli'de İzmit Belediyesi tarafından 17 Ağustos 1999 depremin de hayatını kaybedenleri anmak, yaşanan faciadan ders çıkarmak ve deprem hakkında farkındalık oluşturmak için hayata geçirilen müzenin kapıları gazetecilere açıldı.

Türkiye'nin İlk deprem müzesi olma özelliği taşıyan müze, 17 Ağustos'ta yaşanan 45 saniye süren ve binlerce insanın hayatını kaybettiği depremi anlatacak. Müzede konuşan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, "Doğa olayları dünya var olduğundan beri kaçınılmaz bir şeklide oluyor ve olacak. Depremde bir tabiat gerçeğidir. Dünyanın bir anlamda kendini hissettirme enerjisini boşaltma şeklidir. Dolayısıyla biz onu engelleyemeyiz. Ama biz depremin yaptığı yapı, kayıpların, yıkımların, organ kayıplarının, ekonomik kayıp, psikolojik kayıpları, sosyal kayıpları engelleyebiliriz. İşte bu deprem müzesini ana fikride burada. Deprem nedir? Depremin farkındalığına varmak, depremden nasıl korunulabilir, yarınlara deprem gerçeğini nasıl sağlıklı ve emin adımlarla gidilir.

"Çocuklarımıza deprem gerçeğini öğretmek"

İnanıyorum ki burada yaptığımız çalışmalarla tüm insanlığa katkı sağlayacak. Şu ana kadar 10 bin öğrencimiz buraya okullarından alındı, getirildi ve 17 adım 45 dakikayı burada yaşadı. ve bugün hamdolsun Kızılayımızla, AFAD Teşkilatımızla her şehrin bir afet koordinasyon merkezi, planları, hastanelerin, okulların, belediyelerin planları mevcut. Helikopter araçlarımız, seyyar hastanelerimiz her şeyimiz var. Çocuklarımıza deprem gerçeğini öğretmek. Yapılarımızı depreme daha dayanıklı hale getirmek bunda bir yol aldık. Hükümetimizin başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarıyla Kocaali'de Büyükşehir Belediyemiz başlattı biz de İzmit Belediyesi olarak Cedit'te başladık şu anda devam ediyoruz.

Deprem Müzesinde, simülasyon odasından o geçinin sabahına bir yolculuk yapılmakta deprem yaşamış bir eve girilmekte ve 3 boyutlu olarak oluşturulan bir sokaktan geçilmektedir. İzmit ve Gölcük'ten alınan resimlerle oluşturulan bu sokak o günleri ve 17 Ağustos'ta ülkemizin nasıl bir felaket yaşadığını çarpıcı bir şekilde göz önüne sermektedir. Umut koridoru ismi verilen bölümde 17 Ağustos'a dair bilgiler ve resimler gösterilmektedir.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Nevzat Doğan Genel Haberler

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Esed'den 'normalleşme' yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Esed'den "normalleşme" yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

8 yıl geçse de izleri hala duruyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın FETÖ'cü askerler tarafından basılan odasından çok özel görüntüler

8 yıl geçse de izleri hala duruyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın FETÖ'cü askerler tarafından basılan odasından çok özel görüntüler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title