Geçen Yıl Darbe Girişiminin Emrinin Verildiği Saatte Bugün Millet Yeni Bir Tarih Yazıyor

Geçen Yıl Darbe Girişiminin Emrinin Verildiği Saatte Bugün Millet Yeni Bir Tarih Yazıyor

Haberler.com - Haberler | Güncel

Geçtiğimiz bu yıl saatlerde FETÖ'cü hainlerin darbe girişimini başlattığı 34 şehit verdiğimiz darbe girişiminin simgesi olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde bugün millet yeni bir tarih yazıyor.

FETÖ'cü hainlerin 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri için binlerce kişi yollara döküldü. Tam bir yıl önce hain darbecilerin tanklarına, siper olmak için sokağa dökülen Türkiye, bugün demokrasi destanını yeniden yazmak ve şehitleri anmak için sokakta... Büyük bir kalabalık güvenlik kontrol noktalarından geçerek törenin düzenleneceği alana doğru ilerliyor.

FETÖ'CÜLERİN DARBE GİRİŞİMİNİ BAŞLATTIĞI SİMGE KÖRPÜDE MİLLET YENİ BİR DESTAN YAZIYOR

Geçtiğimiz yıl Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezini arayarak, havada bulunan araçların indirilmesi emrini verdi. MİT Müsteşarı Fidan'ın Genelkurmay Karargahından 20.22'de ayrılmasının ardından FETÖ'cü askerler saat 03.00'te başlatmayı düşündükleri darbe girişimini erkene çekti. Geçtiğimiz bu yıl saatlerde FETÖ'cü hainlerin darbe girişimini başlattığı 34 şehit verdiğimiz 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde bugün millet yeni bir tarih yazıyor. Tankların karşısına dikilerek destan yazan halk akın akın darbe girişiminin simgesi olan köprüye doğru ilerliyor.


BAŞBAKAN: HÜZNÜMÜZ DAĞLAR KADAR

Başbakan Binali Yıldırım ve kabine üyeleri, Çengelköy'den 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne on binlerce vatandaşla beraber yürüyerek geldi. Başbakan Binali Yıldırım selamlama yaparak başladığı konuşmasında, "Tam burada o karanlık gecede 34 kahramanımızı şehit verdik. İstanbul'un, Çorum'un, Gaziantep'in evlatları vatanları için şehit düştü. Abdullah Tayyip ve Erol Olçok bu köprünün ilk şehitleri oldular. Namusumuz için çıkmak zorundayız diyerek oğlunu,Kısıklı'ya göndererek Diyarbakırlı vatandaşımızda burada şehit oldu. Rizeli Muhammet Ambar'da yüce şehitlik makamına erişmek için köprüye geldi. Hepsi şehitlerimizin tamamı vefa ehli olarak kalbimizde ebediyen yaşayacaktır. Acımız büyük ama boyun bükmedik bükmeyeceğiz. Acımız kor ateş de olsa, hüznümüzü yüreğimize gömeceğiz. Gözyaşlarımızı içimize akıtacağız. Bugün alçakları, hainleri sevindirmeyeceğiz" dedi.

ERDOĞAN DA GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin birinci yılında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde düzenlenen anma törenine katılmak için Nakkaştepe'den yürüyerek alana geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte çok sayıda şehit ailesi de yürüdü.

ŞEHİTLER İÇİN DİKİLEN AĞAÇLARI İNCELEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yürüdüğü güzergahta, köprünün Anadolu Yakası girişinde 249 şehit için dikilen 249 selvi ağaçlarını inceledi, şehit isimlerini de okudu. Anıtı ziyaret eden Erdoğan sahneye doğru yürüyor.

PROTOKOLE GEÇTİ

Erdoğan, anma töreni için kurulan platformdan eşi Emine Erdoğan ile birlikte halkı selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, selamlamanın ardından şehit yakınları ve gazilerin oturduğu protokole geçti.


İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

ERDOĞAN: HAİNLERİN KAFASINI KOPARACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz anmaları kapsamında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde vatandaşlara seslendi. "Tekbirle tankın üzerine giden bir milleti kim esir edebilir? Şu köprünün dili olsa da yiğitlik nasıl olurmuş anlatsa!" dedi.
Terör örgütlerinin sadece görünen yüzlerinden ibaret olmadıklarını belirten Erdoğan, "Arkalarında kimlerin de olduğunu çok iyi biliyoruz. Piyonları ezip geçmeden, filleri, atları, kaleleri alamaz şahı'da mat edemeyiz. Hainlerin kafasını kopartacağız" dedi.

ÇİLLER DE TÖRENDE

Törene, Başbakan Binali Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bakanlar Kurulu üyeleri, eski Başbakanlardan Tansu Çiller, spor, sanat ve iş dünyasından bazı isimler de katılıyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Bayraktar ve damadı Selçuk Bayraktar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yürürken çektikleri fotoğrafı sosyal medya hesaplarından paylaştı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Yürüyüşün yapılacağı köprü üzerinde de tüm hazırlıklar tamamlandı. Bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı. Yürüyüşe katılacak vatandaşlar etkinlik alanına güvenlik kontrolünden geçirilerek alınıyor.


25 BİN POLİS GÖREVLİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada kutlamalar kapsamında İstanbul'da 25 bin polisin görev yapacağı ifade edildi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden kareler:
##9835998##
##9835489##
##9835481##
##9835839##
##9835897##
##9835941##
##9836065##
##9834075##
##9836074##

Geçen Yıl Darbe Girişiminin Emrinin Verildiği Saatte Bugün Millet Yeni Bir Tarih Yazıyor
Geçen Yıl Darbe Girişiminin Emrinin Verildiği Saatte Bugün Millet Yeni Bir Tarih Yazıyor

Manşet Haberler

title