Gaziantep Çevre Yolu Açıldı

Gaziantep Çevre Yolu Açıldı

Gaziantep Çevre Yolu, Erikçe Köprülü Kavşağı, Başpınar Organize Sanayi Köprülü Kavşağı ve yapımı tamamlanan diğer tesislerin açılış töreni 19 Ocak 2013 Cumartesi günü çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı.

Gaziantep Çevre Yolu Açıldı

Gaziantep Çevre Yolu, Erikçe Köprülü Kavşağı, Başpınar Organize Sanayi Köprülü Kavşağı ve yapımı tamamlanan diğer tesislerin açılış töreni 19 Ocak 2013 Cumartesi günü, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM, Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN, Karayolları Genel Müdürü M. Cahit TURHAN ve çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı.

Şahinbey Spor Salonu'nda yapılan törende konuşan Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, açılışı gerçekleşen tesis, yatırım ve hizmetlerin Gaziantep'e, Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi ve yatırımlarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM da Gaziantep'in ihracatını yüzde 20 oranında artırmasında yapılan yol çalışmalarının etkili olduğunu belirterek, "Yol olmayan yerde şehirler olmaz, yol olmayan yerde ticaret olmaz, yol olmayan yerde kalkınma olmaz" dedi.

Otoyol standardında ve 2x3 şeritli olarak yapımı tamamlanan 34,4 km uzunluğundaki Gaziantep Çevre Yolu, Gaziantep'in batısında D-400 Devlet Yolu'ndan bir köprülü kavşak ile başlayıp şehrin batısından güneyine doğru 11 km devam ediyor. Burç Ormanları'nın etrafından doğuya doğru yönelerek şehri güneyden çevreleyen yol, kuzeyde (Tarsus Pozantı) Ayr.-Adana-Toprakkale-Gaziantep Otoyolu Gaziantep Doğu Kavşağı'na bağlanarak sona eriyor.

Gaziantep Çevre Yolu'nun hizmete girmesiyle, şehir içi trafiği rahatladı, trafik yoğunluğundan kaynaklanan beklemelerin ortadan kalkmasıyla birlikte araçların çevreye bıraktıkları egzoz emisyonları önemli ölçüde azaldı. Ayrıca, bakım ve işletme giderleri ile zamandan elde edilen tasarrufun yanında, akaryakıt ve amortisman gibi giderler azaltılarak ülke ekonomisine yıllık 32.850.000 TL katkı sağlandı.

Ayrıca; D400 Devlet yolu üzerinde hizmete giren Erikçe Köprülü Kavşağı ile Erikçe, Sam köyleri ve piknik alanlarının şehir merkezine ulaşımı hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirildi. Başpınar Organize Sanayi Bölgesi'ne yapılan köprülü kavşakla da bölge trafiğinde rahatlama sağlandı.

Kaynak: Bültenler