Video oyunlarının pazar değeri milyarlarca sterline ulaştı! Yeni rekor Avrupa'dan geldi - Haberler
Haberi Paylaş

Video oyunlarının pazar değeri milyarlarca sterline ulaştı! Yeni rekor Avrupa'dan geldi

Haberler.com - Yakupcan Aydemir - Gamegar
 - Güncelleme:
Video oyunlarının pazar değeri milyarlarca sterline ulaştı! Yeni rekor Avrupa'dan geldi

Her sene olduğu gibi bu sene de video oyunlarının pazar değeri büyümeye devam etti. Video oyunlarında önemli bir rolde yer alan Birleşik Krallık'ta yeni bir rekora imza atıldı. Geçtiğimiz senelere oranla yüzde 2 büyüyen video oyun pazarı, 7 milyar sterline ulaştı.

Ticaret kuruluşu UKIE'nin paylaştığı istatistiklere göre, karantina dönemlerinde başta İngiltere olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde satışların bir hayli yükseldiği bildirildi. Oyun konsollarından video oyunlarına kadar birçok pazarda milyarlarca sterlinlik artış yaşandı.

Büyüyen oyun dünyası ile beraber video oyun pazarlarında yükselişler devam etti. İngiltere'deki video oyunlarının pazarı UKIE'nin paylaştığı istatistiklere göre geçen senelere oranla yüzde 2 artış ile 7 milyar sterline ulaşarak yeni rekora imza attı.

İnsanların pandemi sırasında evlerinde mahsur kalmaları nedeniyle ev içerisinde vakit geçirmek için video oyunları büyük rağbet gördü. PlayStation 5 ve Xbox Series X/S gibi yeni nesil konsolların satışlarında ise 1,13 milyar sterlinlik pay oluşturuldu.

Discord sunucumuza katılmak için buraya tıklayınız

Video oyunlarının pazarı rekor seviyeye yükseldi

Donanm satışları her ne kadar artış gösterse de dünyada çip krizi hala devam etmektedir. Buna rağmen konsol donanım satışları geçen senelere oranla artışa devam ediyor. Çip krizinin çözülmesinin ardından ise konsol donanım satışlarında büyük bir patlama yaşanacağı bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda çıkış yapan ve önümüzdeki senelerde çıkış yapacak yüksek kaliteli oyunlar ile beraber sektör, gelecek yıl oyun satış rakamlarında önemli bir artışa neden olacağı ön görülüyor. Bu oyunlar arasında ise Horizon Forbidden West, Elden Ring, Starfield ve Harry Potter: Hogwarts Legacy gibi oyunlar yer alıyor.

Video oyunlarının pazarı rekor seviyeye yükseldi

Yakupcan Aydemir
Gamegar Editörü Haberler.com - Gamegar

oyun Gamegar Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title