Çin'deki oyun yasakları kalkıyor! Yeni oyunlara lisans verilmeye başlandı - Haberler
Haberi Paylaş

Çin'deki oyun yasakları kalkıyor! Yeni oyunlara lisans verilmeye başlandı

Haberler.com - Yakupcan Aydemir - Gamegar
 - Güncelleme:
Çin'deki oyun yasakları kalkıyor! Yeni oyunlara lisans verilmeye başlandı

Oyun bağımlılığı ile mücadele etmek için Temmuz 2021'den beri yeni oyunlara lisans vermeme kararı alan Çin hükümeti, 9 ay sonra 45 adet yeni oyuna lisans vereceğini duyurdu.

Çin hükümetinin video oyun bağımlılığı ile verdiği savaşta kurallar esnetilmeye başlandı. Geçen sene ilk olarak aldığı kararlarda 18 yaş altındaki bireylere günlük oyun oynama kotası kullanıma sunulmuştu. Kısa bir süre sonra ise yeni yayınlanacak video oyunlarına lisans vermeme kararı aldı.

Çin'deki oyun yasakları kalkıyor! Yeni oyunlara lisans verilmeye başlandı

Temmuz 2021'de getirilen lisans yasaklarından 9 ay sonra yeni çıkacak oyunlara lisans verilmeye başlandı. İlk aşamada toplamda 45 adet yeni oyuna lisans veren Çin hükümeti, piyasaya sürülecek yeni oyunlarda sıkı denetim uygulayacak.

Discord sunucumuza katılmak için buraya tıklayınız

Video oyun geliştiricilerine Çin'de yeni oyun çıkarmak için gerekli olan lisansların verilmemesinin ardından birçok popüler video oyun şirketi zarara uğramıştı ve yaklaşık 14 bin adet küçük firma kepenk indirmek zorunda kaldı.

Video oyunu bağımlılığı ile mücadele veren Çin hükümeti, 18 yaşın altındaki bireylerin haftada üç saatten fazla video oyunu oynamasını yasakladı. Çocukların sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri birer saat oyun oynama hakları bulunuyor.

Yakupcan Aydemir
Gamegar Editörü Haberler.com - Gamegar

oyun, Çin, Gamegar, Teknoloji, Dünya, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title