Haberler

  Activision Blizzard'ın cinsel taciz suçundan dolayı 18 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi

  Güncelleme:

  Oyun dünyasının başta gelen isimlerinden Activision Blizzard, kendisine karşı ABD Eşit İstihdam ve Fırsat Komisyonu tarafından açılan davada cinsel taciz suçundan mahkeme kararıyla çalışanlarına 18 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

  Son zamanlarda yaşanan skandallar ve davalarda adı iyice günceme gelmeye başlayan Activision Blizzard, kendisine açılan bir dava için 18 milyon dolarlık tazminat ödeyecek.

  Oyun dünyasının tartışmasız en büyük isimlerinden Activision Blizzard'ın başı, açılan davalardan bir türlü kurtulamıyor. Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch, Diablo ve Hearthstone gibi oldukça önemli markaların sahibi olan şirket, oyuncuların gözünden düşmeye devam ediyor.

  CİNSEL TACİZ VE AYRIMCILIK NEDENİYLE DAVA EDİLDİ

  Geçtiğimiz aylarda Kaliforniya Adil İstihdam Departmanı'nın kendisine açtığı davayla başı derde giren şirket bu defa da ABD Eşit İstihdam ve Fırsat Komisyonu tarafından dava edildi. Cinsel taciz ve ayrımcılık nedeniyle açılan davada Activision Blizzard, 18 milyon dolar tazminat ödeyecek.

  Activision Blizzard, cinsel taciz suçundan dolayı 18 milyon dolarlık tazminat ödeme kararı verildi

  TEKRAR DAVA EDİLDİ

  Geçtiğimiz günün sabah saatlerinde harekete geçen ABD Eşit İstihdam ve Fırsat Komisyonu 3 yıllık bir soruşturmanın ardından oyun devine dava açtı. Wall Street Journal tarafından gelen detaylara göre Komisyon, Şirketle ilk olarak 15 Haziran tarihinde iletişime geçti ve ikili o günden beri, yani yaklaşık 3 aydır iletişim halinde. Ayrıca komisyonun 15 Haziran'daki ilk iletişiminden yaklaşık bir ay sonra şirket, Kaliforniya Adil İstihdam Departmanı tarafından tekrar dava edildi ve gündem oldu.

  Discord sunucumuza katılmak için tıklayınız

  Davanın kamuoyuna duyurulmasından sonra harekete geçen Activision Blizzard internet sitesi üzerinden paylaştığı bir yazı ile komisyonla uzlaşmaya vardığını açıkladı. İkili arasında yapılan anlaşmaya göre 18 milyon dolarlık bir fon oluşturulacka. Mağdurların haklarını ödemek ve mağduriyetlerini gidermek amacıyla kullanılacak olan fondan artan para da hayır kurumları için harcanacak. Ayrıca paranın bir kısmı, yazılım araçları ve eğitim programları gibi teknoloji sektöründeki işyeri politikalarını iyileştirecek olan girişimler için kullanılacak.

  "ŞİRKETİMİZDE TACİZE VE EŞİTSİZ MUAMELEYE YER YOKTUR"

  CEO Bobby Kotick yaptığı açıklamada bu konuya değinerek "Şirketimizin hiçbir yerinde ayrımcılığa, tacize ve eşitsiz muameleye yer yoktur. Deneyimlerini ve yaşadıklarını cesurca bizlerle paylaşan çalışanlara minnettarım. Uygunsuz be hoş olmayan davranışlara maruz kalan çalışanlar için üzgünüm. Activision Blizzard'ı dünyanın en saygın işyerlerinden biri yapmaya olan kararlılığım aynı şekilde devam etmektedir." ifadelerinde bulundu.

  Activision Blizzard, cinsel taciz suçundan dolayı 18 milyon dolarlık tazminat ödeme kararı verildiActivision Blizzard CEO'su Bobby Kotick

  SAYGINLIĞINI KAYBETMEYE BAŞLADI

  Activision Blizzard her ne kadar bu davadan ufak bir para ile paçayı kurtarmış olsa da -sadece geçen yıl 8.1 milyar dolarlık gelir elde etti- hiçbir şey bitmiş değil. Son zamanlarda şirketin bu tür davalarla yüz yüze kalması ve taciz, ayrımcılık ve insan kayırma haberlerinin artması da oyun devinin önünde daha uzun bir yol olduğunu gösteriyor. Ayrıca şirket, gelen her haberle beraber oyun sektöründe saygınlığını da yavaş yavaş kaybetmeye başladı.

  Sponsorların şirkete verdiği desteği sonlandırması, diğer oyun şirketlerinden gelen tepkiler ve istifasını basıp kaçan başkanlar, Activision Blizzard'ın oturduğu dev tahtın yavaş yavaş çatırmaya başladığını işaret ediyor olabilir.

  Activision Blizzard'ın cinsel taciz suçundan dolayı 18 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi

  Kaynak: SaveButonu / Gamegar

  Call of Duty Warzone Activision Blizzard World Of Warcraft Call Of Duty Haberler

  Fatih Karagümrük Süper Lig'e veda etti

  Fatih Karagümrük Süper Lig'e veda etti

  MHP lideri Bahçeli, Özgür Özel'i öve öve bitiremedi: CHP'ye yeni bir renk kattı

  MHP lideri Bahçeli, Özgür Özel'i öve öve bitiremedi: CHP'ye yeni bir renk kattı

  Suudi Arabistan'da kurallar yıkılıyor! Ülke tarihinde ilk kez mayolu defile düzenlendi

  Suudi Arabistan'da kurallar yıkılıyor! Ülke tarihinde ilk kez mayolu defile düzenlendi

  Amasya'da büyükbaş hayvana balta ve bıçakla eziyet eden 5 kişi tutuklandı

  Amasya'da büyükbaş hayvana balta ve bıçakla eziyet eden 5 kişi tutuklandı

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title