Gadir-İ Hum Bayramı Nazım'da Kutlandı
Haberler » Yerel » Gadir-İ Hum Bayramı Nazım'da Kutlandı - Haberler

Gadir-İ Hum Bayramı Nazım'da Kutlandı

Hz.Muhammed'in Veda Haccı dönüşünde, Hz.

Gadir-İ Hum Bayramı Nazım'da Kutlandı

Hz. Muhammed'in Veda Haccı dönüşünde, Hz. Ali'yi taltif ettiği gün olarak bilinen Gadir-i Hum Bayramı, Pir Sultan Abdal Derneği tarafından Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde kutlandı.

Etkinliğe Belediye Başkanı , Ehlibeyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı , Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Abdal Musa Tekkesi'nden Halife Baba Hüseyin Eriş, Yazar İhsan Eliaçık, Alevi dedeleri ve davetliler katıldı. Alevilikle ilgili iki ayrı oturumun gerçekleştirildiği panelin ardından Alevi ozanları ve Keçiören Şubesi Pir Sultan Abdal Derneği Semah Ekibi sahne aldı.

Verdiği destekten dolayı plaket takdim edilen Başkan Yaşar, "Alevi yurttaşlarımla bir arada olmaktan gurur duyuyorum" dedi. Tüm inançlara saygı gösterilmesi gerektiğine değinen Yaşar, "Huzur istiyorsak hukukun üstünlüğünü göz önüne almalıyız. Barış içinde yaşamak için çaba sarf etmeliyiz. Herkesin inancını özgürce ifade etmesi ve yaşayabilmesi temel insan hakkıdır ve herkesin saygı göstermesi gerekir" şeklinde konuştu.

Ankara'da ilk defa bir belediye olarak Alevi yurttaşlar için cemevi inşa ettiklerini vurgulayan Yaşar, şunları söyledi:

"Batıkent Kültür Merkezi'ni kısa bir süre sonra sizlerle birlikte açacağız. Aileden başlayarak ayrım yapmaksızın herkesi kucaklamalıyız. Birbirimizi sevmeli, hor görmemeliyiz. Herkese hoşgörüyle yaklaşmalı, ayrımcılık yapmamalıyız. İnancımız da bunu emrediyor." - ANKARA

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler