Frankfurt'ta Türk Film Festivali

Frankfurt'ta Türk Film Festivali
Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Almanya'nın Frankfurt kentinde bu yıl 13'üncüsü düzenlenecek festival 25 Ekim'de başlayacak.

Mehmet Kaman - Almanya'da bu yıl 13'üncüsü düzenlenecek Frankfurt Türk Film Festivali 25 Ekim'de yönetmen Osman Sınav'ın "Uzun Hikaye" filminin galasıyla başlayacak. Festivalde, Frankfurt Hapishanesi'ndeki mahkumlar için de film gösterimi yapılacak.

"Frankfurt Türk Film Günleri" adıyla 13 yıl önce başlayan ve bu sene 13'cüsü düzenlenecek festival kapsamında sergiler, paneller, çalıştaylar ve özel gösterimler tertiplenecek. 

Dört yıldır kısa metrajlı film yarışması yapılan festivalde, bu yıl ilk defa Almanlardan oluşan jürisiyle uzun metrajlı film yarışması düzenlenecek.

Festivalin Türk filimleri bölümünde, Ali Aydın'ın "Küf", Pelin Esmer'in "Gözetleme Kulesi", Sermiyan Midyat'ın "Hükümet Kadın", İsmail Güneş'in "Ateşin Düştüğü Yer", Tunç Okan'ın "Umut Üzümleri" ve Zeki Demirkubuz'un "Yeraltı" adlı filmi gösterilecek.

Avrupa sinemasından da Francois Ozon'un "Dans Le Masion" (Evde), Frederic Fonteyne'nin "Tango Libre" (Özgür Tango) ve Calin Peter Netzer'in "Mother & Son" (Anne ve Oğlu) adlı filmi izleyiciyle buluşacak.

Bu yıl ilk defa "Festival Hapishanede" temasıyla Frankfurt'ta 80 Türk'ün bulunduğu 500 kişilik bir hapishanede, Yasemin ve Nesrin Şamdereli kardeşlerin yönettiği, ev ve kimlik temasını işleyen, "Almanya - Wilkommen in Deutschland" filmi gösterilecek. 

Gösterimde ayrıca, Türk sineması ve kültürünün tartılışacağı bir çalıştay ile 28 Ekim'de Türk-Alman ortak yapımı filmler hakkında bir panel düzenlenmesi planlanıyor. Panelde iki ülkenin hukuki mevzutları incelenerek, eksikler ve engeller tartışılacak. Milyonlarca Türk'ün yaşadığı Almanya'da panel vesilesiyle Türk ve Alman sinema yapımcılarının aynı platformda bir araya gelmesi amaçlanıyor.

 

-"Türk kültürünü tanıtmak için yola çıktık"

Frankfurt Türk Film Festivali Organizatörü Hüseyin Sıtkı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivalin çok kültürlü bir hayatın yaşandığı Frankfurt'un kültür ve sanat hayatına önemli katkısı olacağını söyledi. 

Sıtkı, Frankfurt'ta yaşayanların yüzde kırkının göçmen kökenli olduğunu, göçmenlerin önemli bir kısmını da Türkiye'den gelenlerin oluşturduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Kendimizi, içinden geldiğimiz Türk kültürünü anlatıp, tanıtmak için yola çıktık. Sinemanın kendine has diliyle insanlara ulaşıp, ülkemizi, duygularımızı, beklentilerimizi burada yaşayan insanlara anlatmayı hedefliyoruz."

Sinema severleri festivale davet eden Sıtkı, özellikle çocukların Türkçe film izlemesi için teşvik edilmesinin önemini vurguladı.

Türk ve Alman komşuların birlikte film izlemelerini tavsiye eden Sıtkı, "Yıllarca anlatamadıkları duyguları burada filimler vasıtasıyla anlatma imkanına sahipler. Böylece yakınlaşma sağlayarak birbirimizi daha iyi anlayabiliriz" ifadelerini kullandı.  

25 Ekim-3 Kasım tarihlerinde yapılacak festivale Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT,  Hessen Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanlığı ve Frankfurt Belediyesi de destek veriyor. - Hessen

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title