Fenerbahçe Kulübü : "Stadımızdaki Maçlarda, Stat Güvenliği 5149 Sayılı Yasa Düzenlemesi Gereğince Emniyet Güçleri Tarafından Sağlanmaktadır"

Fenerbahçe Kulübü, UEFA Kupası'ndaki Az Alkmaar Maçında Tribünde Yaşanan Olaylarla İlgili, Stat İçine Sokulan Yabancı Maddeler Konusunda Yönetimin Suçlanmasının Doğru Olmadığını Açıkladı.

Fenerbahçe Kulübü :

Fenerbahçe Kulübü, UEFA Kupası'ndaki AZ Alkmaar maçında tribünde yaşanan olaylarla ilgili, stat içine sokulan yabancı maddeler konusunda yönetimin suçlanmasının doğru olmadığını açıkladı.

Kulübün resmi internet sitesinde yapılan açıklam şöyle:

"Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu sadece camiamızın değil bugün tüm ülkemizin gurur kaynağı olan bir spor tesisidir. Taraftarımızdan aldığımız güçle tamamen kendi öz kaynaklarımız ile inşa ettiğimiz stadımızda bu güne kadar ev sahibi sıfatı ile oynadığımız müsabakalarda meydana gelen saha ve seyirci olayları yoğunluk bakımından rakiplerimize nazaran en az seviyededir.

Bu modern stada gelerek takımlarını ve sporcularını müsabaka sonucuna bağlı olmaksızın hep destek tam destek sloganı altında destekleyen taraftarımız bu bakımdan dünyada eşi ender görülen bir inanç topluluğunu oluşturmaktadır. Taraftarı ile gurur ve onur duyan Fenerbahçe Yönetimi tüm taraftar guruplarına aynı yakınlıktadır. Taraftarının bir parçası olan, kongresine ve taraftarına karşı sorumluluk ve gönüllü hizmet ilkesi ile görev ifa eden Fenerbahçe Yönetimi hiçbir taraftarını bir diğerinden ayırt edemez. Etmemiştir de. Fenerbahçe taraftarı, sadece kulübünün müşterek menfaatleri için vardır. Tek tek taraftarlarımız ve onlardan oluşan taraftar guruplarımız her türlü şahsi menfaatten uzak, sadece kulüplerinin ortak çıkarlarına koşulsuz destek olmaktadır. Ancak böyle büyük bir taraftar topluluğu içine sızan art niyetli insanlar, provakatörler her zaman olacaktır. Bunları gerçek taraftardan ayıran ise "Fenerbahçe Kültürü"dür. Taraftarlarımız bilmelidir ki yönetimimiz stadımıza gelen her bir taraftarımız için her türlü kolaylığı, uygun ve yüksek kaliteli seyir olanağını sağlamak için yoğun çaba sarf etmektedir. Stadımız uluslar arası güvenlik ve seyir kriterlerine uygundur. Bu sebeple UEFA tarafından Elit Stat olarak kabul edilmiştir. Stadımızın, profesyonel futbol takımımıza ev sahipliği yaptığı maçlarda stat güvenliği 5149 sayılı yasa düzenlemesi gereğince ülkemizdeki diğer tüm statlarımızda olduğu gibi emniyet güçleri tarafından sağlanmaktadır. İlk iki arama noktasında üst araması polis tarafından 3. noktadaki arama ise yine polis gözetiminde özel güvenlik güçlerince yapılır. Dolayısıyla stadyum içerisinde gerçekleşen bir olayla ilgili ve içeri sokulan yabancı maddeler konusunda doğrudan Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimini sorumlu tutmak ve suçlamak mümkün değildir. Yaşanan üzücü hadisenin ardından İstanbul Valiliği ile ekte görülen yazışma yapılmış ve bu güne kadar stadımızda oynanan müsabakalar için emniyet birimleri tarafından uygulanan güvenlik konseptinin gözden geçirilmesi, varsa boşluklarının giderilmesi hususları talep edilerek oluşturulacak yeni konseptte kulübümüzden beklenenleri ifaya amade olduğumuz Valilik makamına yazılı olarak bildirilmiştir. Aynı yazı içeriğinde emniyet güçlerimizin stada giriş anında yaptığı üst araması uygulamasının yoğunlaştırılmaları ve özel güvenlik güçlerine etkin destek vererek gerek stat içinde gerekse stat dışında önleyici kolluk faaliyetlerini arttırmaları talep edilmiştir. 5149 sayılı yasa ile müsabaka güvenliği her ne kadar emniyet güçlerimizin yetkisi ve tasarrufu altında olsa dahi saha ve seyirci olayları karşısında organizasyon sahibi kuruluşun vereceği idari nitelikteki yaptırımın muhatabı ev sahibi kulüptür. Bu itibarla yönetim ve taraftarlarımızla birlikte kulübümüzü hukuki sorumluluk altına sokabilecek eylemlere asla izin vermeyelim."

Kaynak: DHA