Fatih Sultan Mehmet'in Akrabalarının Türbesi Talan Edildi

Fatih Sultan Mehmet'in Akrabalarının Türbesi Talan Edildi

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Balıkesir'de, Fatih Sultan Mehmet'in akrabalarının bulunduğu bilinen türbe talan edildi. Yöre halkı yaşanan olaya karşı tepkili.

Balıkesir'de, Ovaköy Mahallesi'nde Fatih Sultan Mehmet'in akrabalarının metfun bulunduğu bilinen türbenin talan edildi. Yöre halkı yaşanan olaya karşı tepkili.

FATİH SULTAN MEHMET'İN KEMİKLERİ SIZLAYACAK

Fatma Sultan Türbesi ismiyle bilinen türbede, Fatih'in ablası Fatma Sultan ile çocuklarının metfun bulunduğu iddia edilirken, farklı kaynaklarda ise türbede Zağnos Paşa'nın ilk eşi ve aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet'in halası ve 2. Murad'ın kardeşi olan kişinin kabrinin olduğunu belirtiyor.

"YEKTİLİLER BURAYA EL ATSIN"

Ovaköy Muhtarı Ramazan Ayna, sürekli dua ettikleri 500 yıllık türbenin restore edilmesi gerektiğini söyledi. Muhtar Ayna, "Bu tarihi yapı Halalca ve Ovaköy arasında bulunuyor. Bu türbede Fatih Sultan Mehmet'in ablası Fatma Sultan ve çocuklarının metfun olduğunu biliyoruz. Zağnos Paşa'nın ilk eşinin ve Fatih'in halası olduğu da söyleniyor. 1970'li yıllarda kabirler ve türbe düzenliydi. 1980'li yıllarda defineciler tarafından talan edildi. Harabe bir hale geldi. Uzun zaman önce restorasyon çalışmaları oldu, ancak bir adım atılmadan durdu. Yetkililerden buranın eski durumuna getirilmesini, ziyaret edenlerin, içeride kimin yattığını öğrenebileceği bir kitabe koymalarını rica ediyoruz. Köy sakinleri olarak buradan gelip geçerken dua ediyoruz" dedi.

Yöre sakinleri, definecilerin uğrak yeri haline gelen türbe ile bir an önce çalışma başlatılmasını bekliyor.Fatih Sultan Mehmet'in Akrabalarının Türbesi Talan Edildi
Fatih Sultan Mehmet'in Akrabalarının Türbesi Talan Edildi
Fatih Sultan Mehmet'in Akrabalarının Türbesi Talan Edildi
Fatih Sultan Mehmet'in Akrabalarının Türbesi Talan Edildi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (24)
MUHYİ: ULAN BEYİNSİZ DEFİNECİLER MÜSLÜMAN MEZARINDA DEFİNE FİLAN OLMAZ KAZMAYIN TAHRİP ETMEYİN KABİRLERİ . ALLAH BELANIZI VERSİN CAHİL KÖPEKLER .
AHA!!!: ''''Kütübü sitte'''', diye 6 tane kitaptan oluşan hadis kitapları var. Hiç birinde, ''''“Konstantiniyye elbet feth olunacaktır. Onu fethedecek emîr ne güzel emîrdir ve o ordu ne güzel ordudur. '''' böyle bir hadis yok! yani, yalan hadis uydurulmuş. İnanmayan baksın. .
KAMİL: Atasina saygisi olmayanin ne kendisine nede gelcek nesline saygisi olur! Bir Mahluk olarak yasar!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title