"Faili Belli Roboskî Katliamı" Fotoğraf Sergisi

"Faili Belli Roboskî Katliamı" Fotoğraf Sergisi

"Faili Belli Roboskî Katliamı" Fotoğraf Sergisi 28 Aralık günü eş zamanlı olarak 9 ilde izleyicilerle buluşuyor.

Fotoğraf Vakfı, Galata Fotoğrafhanesi, Nar Photos ve Van Fotoğrafçılar Kulübü'nün ortak çalışması olan "Faili Belli Roboskî Katliamı" Fotoğraf Sergisi 28 Aralık 2012 günü eş zamanlı olarak 9 ilde izleyicilerle buluşuyor.

28 Aralık 2011'de Şırnak'ın Uludere (Qılaban) bölgesindeki Roboskî köyünden 19'u çocuk toplam 34 sivil Kürt'ün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin savaş uçakları tarafından bombalanarak paramparça edildiği katliamın birinci yıldönümünde, 28 Aralık 2012'de kayıplarımızı 9 merkezde açacağımız fotoğraf sergileriyle anıyoruz.

Roboskî'de katliam emrini verenlerden 'adalet' beklemek gibi bir naiflik içinde olmadığımızı ama bir gün mutlaka tarih ve toplum önünde 'evet, katil biziz' demek zorunda bırakılarak katliamın faillerinden hesap sorulacağı umuduyla objektiflerimizi Roboskî'ye çevirdik.

Roboskî, Viranşehir, Kızıltepe, Van, Diyarbakır, Mersin, Ankara, İzmir ve İstanbul'daki eş zamanlı sergilerde, fotoğrafçıların gözlerinden bir kez daha Roboskî Katliamı'nı hatırlatıyoruz.

'Hakikatle ve haysiyetle Türk devletinin yakın tarihi arasına örülmüş en kanlı ve en acımasız duvar Roboskî duvarıdır. Bu duvarın ötesinden gelen sesi duymaya hiçbir muktedir, tarihten ve acılardan nasibini almamış hiçbir kayıp ruh vakıf olamayacaktır' (Sırrı Süreyya Önder)

16 fotoğrafçıdan 42 fotoğrafın sergileneceği FAİLİ BELLİ ROBOSKİ KATLİAMI sergisinin sergi metni Sırrı Süreyya Önder tarafından kaleme alındı. Sergide Ali Haydar Doğan, Ali Saltan, Arzu Demir, Bülent Kılıç, Caner Özkan, Dicle Haber Ajansı (DİHA), Emin Bal, Faruk Ayyıldız, Jivan Güner, Mehmet Aslan Alma, Nurcan Aktay, Selim Yıldız, Serkan Ocak, Sinan Targay, Şiyar ve Veli Encü'nün fotoğrafları yer alıyor.


ROBOSKİ
Destekleyen kurumlar: Şırnak Belediyesi, Cizre Belediyesi, Uludere Belediyesi, İdil Belediyesi, Balveren Belediyesi, Kumçatı Belediyesi
Yer: Roboski-Gülyazı Köyü
Saat: 09.00

URFA VİRANŞEHİR
Destekleyen kurumlar: Viranşehir Belediyesi
Yer: Med Kültür Merkezi Sergi Salonu
Saat: 13:30

MARDİN KIZILTEPE
Destekleyen Kurumlar: Kızıltepe Belediyesi, KESK Kızıltepe Şube Sekreterlikleri
Yer: Kızıltepe Belediyesi Mehmet Yalçın Etüd Merkezi
Saat: 14:00

VAN
Destekleyen Kurumlar: Vakasum, Van-Hakkari Tabip Odası, Göç-Der Van Şubesi, Tuyad-Der Van Şubesi, Van Barosu, Mazlum-Der Van Şubesi
Yer: Yeraltı Çarşısı
Saat: 11:00

DİYARBAKIR
Destekleyen Kurumlar: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, TMMOB İKK Diyarbakır, İHD Diyarbakır Şubesi, TTB Diyarbakır, Türk-İş 7. Bölge Temsilciliği, KESK Diyarbakır, Diyarbakır Barosu
Yer: Amed Sanat Galerisi
Saat: 13:00

MERSİN
Destekleyen Kurum: Akdeniz Belediyesi
Yer: Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu
Saat: 14:00

ANKARA
Destekleyen Kurum: Direnişte Sanat Kolektifi, Mülkiyeliler Birliği Ankara Şubesi, Ankara Yapı Sanat Evi
Yer: Yapı Sanatevi
Saat: 18:00

İZMİR
Destekleyen Kurumlar: İHD İzmir Şubesi, Yeni Anayasa İçin Barış Girişimi, Savaş Karşıtları Sokak İnisiyatifi
Yer: Konak Eski Sümerbank Önü
Saat: 13:00

İSTANBUL
Destekleyen Kurumlar: İHD İstanbul Şubesi, Karşı Sanat Çalışmaları
Yer: Karşı Sanat Galerisi
Saat: 19:00