Antalya'da Yargı Mensuplarının Eğitimi Sempozyumu Sona Erdi - Haberler
Haberi Paylaş

Antalya'da Yargı Mensuplarının Eğitimi Sempozyumu Sona Erdi

AA - Haberler | Güncel
Antalya'da Yargı Mensuplarının Eğitimi Sempozyumu Sona Erdi

Antalya'da HSYK'nin 3 gündür devam eden Etkin ve Verimli Bir Yargı için Yargı Mensuplarının Eğitimi Sempozyumu sona erdi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Ahmet Hamsici, hukuk adamının yetişmesinde ilk işin fakültelerdeki akademisyenlere sonra ise hakim ve savcılar açısından Türkiye Adalet Akademisine, avukatlar için de barolara görev düştüğünü söyledi.

HSYK tarafından Serik ilçesine bağlı Belek beldesindeki bir otelde 3 gündür devam eden Etkin ve Verimli Bir Yargı için Yargı Mensuplarının Eğitimi Sempozyumu sona erdi.

HSYK Başkanvekili Hamsici, kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, yerli yabancı 197 katılımcının sempozyumda yer aldığını ve hukuk eğitiminin tartışıldığını söyledi.

Hukuk fakültelerinde eğitim gören öğrencilerden, hukuk alanında çalışanlara kadar her hukukçuyu ilgilendirecek fikirlerin ortaya çıktığını dile getiren Hamsici, "HSYK olarak hakim ve savcıların meslek içi eğitimlerine cidden önem veriyoruz. Çünkü hukuk fakültelerinde elde edilen bilgilerin zinde tutulması ve bu bilgilere yenilerinin ilave edilmesi mesleki eğitim açısından önemli" diye konuştu.

Toplantıda Anadolu adliyelerinden hakim ve savcıların meslek içi eğitimlere katılmadığına dair eleştiriler yapıldığına değinen Hamsici, talep eden her hakim ve savcının eğitimlere katılabildiğini kaydetti. Anadolu adliyesinde 86 hakim ve savcının meslek içi eğitimlere katıldığını ifade eden Hamsici, "Meslek içi eğitim için talepte bulunmak gerekiyor. Biri milli piyango bileti almamış ama para çıkması için dua etmiş, yukarıdan da bir ses "Önce bilet al" diye bağırmış. İşte bu da buna benziyor, talep olması gerekiyor" dedi.

HSYK olarak gerek üniversitelerdeki akademisyenlerin, gerek yerli yabancı meslektaşlarının fikirlerinden istifade ederek eğitim stratejisi oluşturmayı hedeflediklerini anlatan Hamsici, eğitim çalışmalarını da bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini belirtti. Hamsici, "Hukuk adamının yetişmesinde ilk iş fakültelerdeki akademisyenlerimize sonrasında hakim ve savcılar bakımından Türkiye Adalet Akademisine, avukatlar açısından da barolara düşmektedir" dedi.

Hamsici'nin konuşmasının ardından toplantının 25 maddeden oluşan sonuç bildirgesi açıklandı. Buna göre üniversitelerde daha etkin ve verimli eğitimin verilebilmesi için öğretim eleman sayısının artırılması, üniversitelerin altyapı ve teknik donanıma sahip olması, uygulamalı eğitimlerin yapılması ve yargı organları ile üniversiteler arasında işbirliğinin sağlanması gerektiği vurgulandı.

AA - Son Dakika Haberleri