Esnaftan Yerel Basına Destek

Esnaftan Yerel Basına Destek

Osmaniye'nin Kadirli İlçesinde Yerel Basının, Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda Yapılmak İstenen Değişikliğe Karşı Verdiği Mücadeleye Esnaftan Destek Geldi.

Esnaftan Yerel Basına Destek

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yerel basının, Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda yapılmak istenen değişikliğe karşı verdiği mücadeleye esnaftan destek geldi.

İlçede esnaflık yapan Kasım Yasdıoğlu, yerel ve ulusal basın temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısıyla, Anadolu basınının zor durumda kalacağını kaydederek her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi. Yerel gazetelerin, ulusal basının göz bebeği olduğunu belirten Yasdıoğlu, ''Yerel basın olmazsa, ulusal basın Anadolu'dan haber alamayacaktır. Yasanın meclisten geçmesiyle, medya sektöründe çalışan birçok kişi işsiz kalacaktır. Biz esnaf olarak yerel basınımıza bu onurlu mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu bildirmek istiyoruz'' dedi.

Kendilerine verilen desteğe teşekkür eden Kadirli 7 Mart Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fatih Balcılar, yerel gazetelerin Basın İlan Kurumları'ndan alınan ilanlarla ayakta kalmaya çalıştığını belirterek, "Bu geliri kaybeden yerel basın kuruluşlarından birçoğu kapanacak. Böylece çok seslilik ortadan kalkacak. Türk demokrasisi zarar görecektir. Düzenlemeyi basın özgürlüğüne vurulan darbe olarak görüyoruz. Tasarının mecliste kabul edilmesi ile hizmet gösteren yüzlerce gazete kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak" diye konuştu.

Yerel basın temsilcileri ise, yasayla birlikte Kadirli halkına haber ulaştıramayacaklarını, yerel basınla birlikte ulusal basının da Kadirli'den haber yapamaz hale geleceğini söyledi.

(MD-YK-ÖZ-Y)