Eski ABD Başkanı Trump'ın Senato'daki azil yargılaması yarın başlıyor
Advertisement

Eski ABD Başkanı Trump'ın Senato'daki azil yargılaması yarın başlıyor

Anadolu Ajansı / Hakan Çopur - Haberler | Dünya

6 Ocak'taki kanlı Kongre baskının sorumlusu olmakla suçlanan eski ABD Başkanı Donald Trump'ın "azil istemiyle" Senato'daki yargılaması yarın başlıyor. Eski başkanın avukatları ise Trump'ın ifade vermeyeceğini söylüyor.

ABD tarihinde 2. kez azil istemiyle yargılanan ilk isim olan Trump'ın Senatoda yargılanması öncesindeki süreç bugün tamamlanıyor.

YARIN BAŞLIYOR

Tarafların ön duruşma kapsamındaki tüm belgelerini Senato'ya sunmaları için süre bugün dolarken yarından itibaren Senato Genel Kurulu'ndaki yargılama başlayacak.

İLK AZİL SÜRECİNE GÖRE DAHA KISA SÜRMESİ BEKLENİYOR

Gerek Demokratlar, gerekse Cumhuriyetçiler, söz konusu yargılama sürecinin geçen yıl şubat ayındaki ilk azil yargılamasına kıyasla daha kısa sürmesini beklediklerini belirtti. Buna göre yarın başlayacak oturumlarda açılış sunumlarının ardından senatörlerin sorularını yöneltecekleri bölüme geçilecek ve akabinde varsa tanıklar dinlenecek. Bu sürecin ardından Trump'ın 6 Ocak'taki Kongre baskınından dolayı suçlu olup olmadığına karar verilecek oylama gerçekleştirilecek.

3'TE 2 ÇOĞUNLUK ARANIYOR

100 sandalyeli Senatoda Trump'ın suçlu bulunabilmesi için en az 3'te 2 çoğunluğun (67 senatör) Trump aleyhinde oy vermesi gerekiyor. Demokratların ve Cumhuriyetçilerin 50'şer sandalyeye sahip olduğu mevcut Senato aritmetiğinde Trump'ın aklanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

"İSYANA TEŞVİK"LE SUÇLANIYORDU

1'i polis toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını konusunda Trump'ın "isyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesi 14 Ocak günü Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti. ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, Trump'ın Senato'daki yargı sürecinin 8 Şubat haftasında başlayacağını duyurmuş, ön duruşma dosyasına ilişkin tüm belge ve delillerin 8 Şubat gününe kadar tamamlanmasının hemen ardından yargılamanın başlayacağını bildirmişti. Demokratlar eski Başkan Trump'a Senato'da ifade verme çağrısı yapmış, ancak Trump'ın avukatları bunun olmayacağını açıklamıştı.

Eski ABD Başkanı Trump'ın Senato'daki azil yargılaması yarın başlıyor

Kaynak: Anadolu Ajansı / Hakan Çopur

Haber Yorumları (1)
FAKE BABA: Tromp gibi adamdı! Bak ne hala geldi. Yazık!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title