Erzincan'da Köylülerin Ayı Nöbeti

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Erzincan'da köylülerin ayı nöbetiErzincan merkeze bağlı Ağılözü Köyü'nde ayılar yiyecek bulmak için 8 eve zarar verince köylüler ateş yakıp kazma, küreklerle nöbet tutmaya başladı.

Erzincan'da köylülerin ayı nöbeti

Erzincan merkeze bağlı Ağılözü Köyü'nde ayılar yiyecek bulmak için 8 eve zarar verince köylüler ateş yakıp kazma, küreklerle nöbet tutmaya başladı.

Kent merkezine 42 kilometre uzaklıktaki Ağılözü köyünde kışın aç kaldıkları için yiyecek arayan ayılar, kapı ve pencerelerini kırarak girdikleri 8 eve zarar verdi. Bahar ayları ile birlikte köylerine dönen vatandaşlar gördükleri manzara karşısında şaşkınlık yaşadı. Özellikle arıcılık yapanların evlerine giren ayıların talanıyla ilgili jandarma ekipleri hasar tespit çalışması yaparak tutanak tuttu. 150 haneli köye dadanan ayılara karşı köylüler ellerinde kazma ve küreklerle ateş başında nöbet tutmaya başladı. Gece geç saatlere kadar nöbet tutan köylüler yetkililerden çare bulunmasını istedi.

Köyde yıllardır arıcılık yaparak geçimini sağlayan Murat Can(47), kışın boş kalan köylerine yazın tarla bahçe işlerini görmek için geldiklerini belirterek; 'Birkaç gün önce köye geldiğimizde evlerde zarar meydana geldiğini gördük. Ayılar kapı, pencereleri kırmış içeri kadar girip yiyecek aramış. Her tarafı dağıtmışlar. Şu an tespit ettiğimiz kadarıyla 8 evimizde zarar oluşmuş. Devletimizin gerekli tedbirleri alarak bizlere yardımcı olmasını bekliyoruz. Ayılardan çok korkar hale geldik. Büyükbaş hayvanlarımız var ahırda. Onlara da saldırı olabilir. Geceleri yanımıza kazma, kürek almadan dışarı çıkamıyoruz. Silahımız bile yok diye konuştu.

Dün akşam saatlerinde bir anda bir ayı ile karşılaştığını ifade eden Şahin Can(51) ise, 'Az ileriden geliyordum. Köpekler havlamaya başladı. Bir anda karşıma boz bir ayı köyün içerisinde karşıma çıktı. Çok korktum. Elimdeki feneri gözüne doğru tutunca beni fark edip kaçtı dedi.

Erzincan'da Köylülerin Ayı Nöbeti
Erzincan'da Köylülerin Ayı Nöbeti
Erzincan'da Köylülerin Ayı Nöbeti
Erzincan'da Köylülerin Ayı Nöbeti

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title