Engeller Sinebu ile Sinema Salonunda Kalkıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Engeller Sinebu ile Sinema Salonunda Kalkıyor

Bültenler - Haberler | Güncel
Engeller Sinebu ile Sinema Salonunda Kalkıyor

Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye'de ilk defa bir filmin sesli betimlemeli izlenebilmesi için bir sinema salonu altyapısını hizmete sundu.


Boğaziçi Üniversitesi de bir ilke imza attı ve sinemada engelleri kaldırdı.

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM), Sesli Betimleme Derneği, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü ve Başka Sinema işbirliği ile hayata geçen; SineBU Sesli Betimleme açılışı, 12 Kasım Perşembe günü Akvaryum (Yönetmen: Ayşegül Doğan ) adlı kısa film gösterimi ile gerçekleşti.

Bu sayede görme engelliler ve engelli olmayan bireyler bir arada aynı anda sinemada film seyredebilecekler. Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu'nda her ay bir film aynı anda hem kulaklık ile betimlemeli hem de betimlemesiz gösterilecek.

SineBU'da 15 Kasım'dan itibaren ay boyunca Emin Alper'in Abluka filmi sesli betimleme ile izleyiciyle buluşacak. Biletler SineBU'dan temin edilebilecek.

GETEM Direktörü ve Engelsiz Erişim Derneği Genel Sekreteri Engin Yılmaz, SineBu'da 2006 yılından bu yana görme engellilere yönelik sesli betimleme çalışmalarının devam ettiğini belirterek, bu gün gelinen noktada bir ilkin gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500