Endonezya'da 45 pilot balina kıyıya vurdu

Endonezya'da 45 pilot balina kıyıya vurdu

19.02.2021 13:18 | Son Güncelleme: 19.02.2021 15:20
Endonezya'da 45 pilot balina kıyıya vurdu

Endonezya'nın Doğu Cava eyaletinde 45 kısa yüzgeçli pilot balina kıyıya vurdu, hayatta kalan 3 balina denize bırakıldı.

Endonezya Deniz ve Balıkçılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Doğu Cava eyaletine bağlı Bangkalan bölgesinin Modung sahilinde 45 kısa yüzgeçli pilot balinaların kıyıya vurduğu ve sığ sularda mahsur kaldığı belirtildi.

KIYIYA GÖMÜLECEKLER

Hayatta kalan 3 balina, gönüllüler ve yerel yetkililer tarafından denize bırakıldı. Doğu Java eyalet yetkilisi Khofifah Indar Parawansa, balinaların ölüm nedeninin araştırıldığını ve kıyıya gömüleceklerini duyurdu.

Endonezya'da 45 pilot balina kıyıya vurdu

BALİNALAR NEDEN KARAYA VURUR?

Bilim insanları karaya vurma vakalarının nedenini genellikle bulamıyor. Her yıl çok sayıda balina sürüler halinde bir bölgeden diğerine göçüyor. Sürülerin büyüklüğü bazen bin balinayı aşıyor. Sürüler genelde bir lideri takip ediyor ve güçlü sosyal ilişkileri, liderin yanlış bir yola götürmesi durumunda bütün sürünün kıyıya vurmasına yol açabiliyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (2)
HASİM: Ac kalmislardir hayvanlar. Baska ne olabilir
WOWOW: sanmıyorum ac kalma olayı değil farklı toplu intahar şekli hayvanlarda bu piskolojik olabiliyor liderde biter hersey hayvan piskolojısı isterseniz bir araştırın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title