Elektronik Kart Uygulamasına Geçişte Süre Uzuyor
Haberler » Politika » Elektronik Kart Uygulamasına Geçişte Süre Uzuyor - Haberler

Elektronik Kart Uygulamasına Geçişte Süre Uzuyor

Süper Toto Süper Lig maçlarının oynandığı statlara girişte elektronik kart uygulaması, 14 Nisan 2014 tarihine ertelenecek."Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi", TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Elektronik Kart Uygulamasına Geçişte Süre Uzuyor

Süper Toto Süper Lig maçlarının oynandığı statlara girişte elektronik kart uygulaması, 14 Nisan 2014 tarihine ertelenecek.

Milletvekili ve 5 arkadaşı tarafından hazırlanan

"Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi", TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Kanun teklifi, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'da değişiklik yapıyor. Mevcut kanunda elektronik kart uygulaması ile kamera ve benzeri teknik donanımın, Toto Süper Lig müsabakalarının gerçekleştirildiği stadyumlarda 14 Nisan 2012 tarihine kadar kurulması öngörülüyordu.

Bu yükümlülükleri yerine getirmeyen Spor Toto Süper Lig kulüplerine, her bir müsabaka için 100 bin lira idari para cezası verilecekti. Kanun teklifi, bu sürenin 14 Nisan 2014 tarihine uzatılmasını içeriyor.

Teklifin genel gerekçesinde, "Spor Toto Süper Lig kulüplerinin ağır para cezalan sonucunda büyük maddi güçlükler yaşamasının önüne geçilmesi amacıyla; Spor Toto Süper Lig Kulüplerinin yükümlülüklerini yerine getirmesi için öngörülen 1 yıllık sürenin diğer spor kulüpleri için öngörülen 3 yıllık süre ile eşitlenerek tüm kulüpler açısından eş zamanlı geçişin sağlanması için gerekli değişikliğin yapılmasında zaruret bulunmaktadır ve bu nedenle kanun teklifi verilmiştir" denildi.

-Adli Sicil Kanunu da değişiyor-

Teklif, Adli Sicil Kanunu'nda da değişiklik öngörüyor. Buna göre, adli sicil kayıtları ilçelerde kaymakamlıklarca da verilebilecek.

Teklif, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı doğrultusunda, adli sicil kayıtlarının silinmesine ilişkin değişiklik de getiriyor. Teklife göre, arşiv bilgileri; ilgilinin ölümü üzerine, milletvekili seçilmeye engel teşkil eden ve bazı özel kanunlarda yer alan hak mahrumiyetine neden olan mahkumiyetler bakımından, yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla, kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 15 yıl ve her halde 30 yıl geçmesiyle tamamen silinecek. Diğer mahkumiyetler bakımından tamamen silinme işlemi ise kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 5 yıl geçmesiyle yapılacak.

- TBMM

Kaynak: AA

Manşet

Haberler