Unilever'den Türkiye'ye Son 10 Yılın En Büyük Yatırımı - Haberler
Haberi Paylaş

Unilever'den Türkiye'ye Son 10 Yılın En Büyük Yatırımı

Bültenler - Ekonomi
Unilever'den Türkiye'ye Son 10 Yılın En Büyük Yatırımı

Unilever Türkiye Konya'da, tedarikçileriyle birlikte 350 milyon Euro yatırım değerine sahip bir tedarik zinciri ekosistemi kurdu.


Unilever, Konya'daki ikinci yatırımı olan Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri fabrikasının açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye'de sekiz fabrikası ve beş bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Unilever, Konya'daki ikinci yatırımını Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri fabrikasıyla yaptı. Tedarikçileriyle birlikte Konya'da güçlü bir tedarik zinciri ekosistemi oluşturan Unilever, toplamda 350 milyon Euro'ya ulaşan entegre yatırım değeriyle Türkiye'de hızlı tüketim sektöründe son 10 yılın en büyük fabrika yatırımını hayata geçirmiş oldu.

100 yılı aşkın süredir Türkiye'deki faaliyetlerini sürdüren Unilever, yeni fabrika yatırımı ile ev bakım ve kişisel bakım ürünleri kategorilerinde toplam üretim kapasitesini 750 bin tona çıkaracak. Fabrikada Unilever'in OMO, Domestos, Yumoş, Cif, Rinso, Elidor, Clear, Dove gibi tanınan markalarının üretimi yapılacak.

Fabrikanın resmi açılış töreni, 4 Mayıs Perşembe günü Konya'da, Unilever Global CEO'su Paul Polman, Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Harm Goossens ve Unilever Türkiye, Rusya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya, Kafkasya ve İran Tedarik Zincirinden Sorumlu Bölge Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Nihal Temur'un ev sahipliğinde gerçekleşti.

Unilever Global CEO'su Paul Polman: "Türkiye'nin ve ekonomisinin 100 yılı aşkın bir süredir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye; Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya için bölgesel bir merkez olma rolüyle önceliğimiz olan bir ülke. Konya da altyapısı, konumu ve yenilenebilir enerji tedariki konusunda sahip olduğu potansiyel ile Unilever'in geleceği için stratejik bir rol üstleniyor, sürdürülebilir büyümemizi destekliyor" açıklamasında bulundu.

2013 yılında 95 Milyon Euro yatırımla açılan Algida dondurma fabrikasının ardından Konya'daki ikinci Unilever yatırımı olan Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri Fabrikası, tedarik zinciri yönetimine yeni bir standart getiriyor. 4 mega üretim tesisi, 2 şişe üretim tesisi, 1 dolum tesisi, 1 mega depolama-dağıtım merkezi ve 1 hammadde lojistik merkezi ile toplamda 9 tesisten oluşan 'Konya Tedarik Köyü', zaman ve enerjiden tasarruf sağlıyor, maliyetleri azaltıyor.

TÜRKİYE'NİN İHRACATINA GÜÇLÜ DESTEK

Unilever'in Konya'daki yeni Tedarik Köyü, Türkiye'nin ihracatı için dinamo rolü üstlenecek. Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri kategorisinde toplam üretim kapasitesini 750 bin tona çıkaracak olan yeni fabrika bu iki ürün grubunun 21 ülkeye olan ihracatını da artıracak. Bu da Türkiye'nin 2023 yılı için belirlediği toplam 500 milyar dolarlık ihracat hedefine katkı sağlama anlamına geliyor. Yeni fabrika Türkiye'de hızlı tüketim alanında son 10 yıldaki en büyük yatırım ve Türkiye tarihinde Konya'ya, tüm sektörlerde yapılmış en büyük yatırım olma özelliği taşıyor.

DÜNYA STANDARTLARINDA SÜRDÜRÜLEBİLİR TEKNOLOJİ

Unilever Türkiye, Rusya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya, Kafkasya ve İran Tedarik Zincirinden Sorumlu Bölge Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Nihal Temur açıklamasında: "Tüm fabrikalarımızda olduğu gibi bu yeni fabrikamız da çöplüğe 'sıfır atık' gönderme hedefine ulaşacak şekilde tasarlandı. Ayrıca en iyi bina stratejilerinden ve uygulamalarından oluşan bir yeşil bina sertifikasyon programı olan LEED sertifikasyonunu da (LEED- Leadership in Energy and Environmental Design) hazır şekilde inşa edildi. Yenilikçi tasarımı ve üretim sistemleriyle karbon emisyonu ve su tüketimi, benzeri üretim merkezlerine kıyasla %50 azaltılacak şekilde hayata geçirildi" diyerek ekledi: "Uçtan uca dijital teknolojiler, akıllı üretim hatları ve üstün kalitede tedarik zinciri yönetimi ile gerek fabrikanın kendisi gerekse Konya Tedarik Köyü'nün bütünü, iyi bir sürdürülebilir tedarik örneği sergiliyor. Bu model tüm paydaşlar için zaman, enerji ve maliyet tasarrufu sağlıyor."

Bültenler / Ekonomi

Unilever Türkiye Unilever Konya Euro Ekonomi Haberler

title