Türkonfed Yönetim Kurulu Başkanı Onatça Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

Türkonfed Yönetim Kurulu Başkanı Onatça Açıklaması

AA - Ekonomi
Türkonfed Yönetim Kurulu Başkanı Onatça Açıklaması

"İş hayatında daha fazla kadın görebilmemiz için işverenin, hükümetin ve kadının samimi gayretine ihtiyaç var"

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, "İş hayatında daha fazla kadın görebilmemiz için işverenin, hükümetin ve kadının samimi gayretine ihtiyaç var" dedi.

Onatça yazılı açıklamasında, iş hayatındaki kadın oranını artıracak düzenlemelerin, işvereni "kadın çalıştırdığı için pişman" etmemesi gerektiğini belirterek, "Kadını istihdama katılım oranının yüzde 29,5 olduğu bir iş hayatıyla Türkiye'yi ilk 10 büyük ekonomi arasına taşımak hayal. Girmeyi arzu ettiğimiz Avrupa Birliği'nde istihdama katılan kadın oranı yüzde 60'ın üzerinde. Hala bu oranın yarısına ulaşabilmiş değiliz. İş hayatında daha fazla kadın görebilmemiz için işverenin, hükümetin ve kadının samimi gayretine ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

Yeni uygulamanın kadın istihdam etmek isteyen işvereni caydırabileceğini belirten Onatça, düzenlemeyle anne olan bir çalışanın, çocuğu 5,5 yaşına gelinceye kadar isterse yarım gün çalışabilmesine imkan sağlandığını, artık işverenin kadın çalışan alırken bir değil on kez düşüneceğini aktardı.

İşgücü kaybı ve maliyet artışını beraberinde getirecek bu uygulamanın başta kadın emek yoğun konfeksiyon olmak üzere birçok sektörde Türkiye'nin rekabetçiliğine sekte vuracağını savunan Onatça, şunları kaydetti:

"TÜRKONFED olarak 10 yıldır kadın istihdamındaki yetersizliğe dikkati çekiyoruz. Kadının işgücüne yeterince katılamıyor olmasındaki nedenleri ortaya koyuyor, çözüm önerileri sunuyoruz. AB ülkelerinden daha uzun doğum izni, yarım gün çalışma modeli kadın istihdamına ve Türkiye'nin rekabetçiliğine zarar verir. Düzenlemenin ilgili tarafların görüşü alınarak tekrar gözden geçirilmesini öneriyoruz. Kadın istihdamındaki en büyük engel yetersiz kreş imkanı. Aynı pakette yerel yönetimlere kreş açma sorumluluğunun verilmesi, çeyiz hesabına devlet katkısı gibi başlıkları da olumlu buluyoruz." - İstanbul

AA / Ekonomi

Avrupa Birliği, Türkiye, Ekonomi, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title