Haberler

Sigorta Şirketleri Aynı Otomobile Aynı Poliçe İçin Farklı Fiyat Veriyor

Güncelleme:

Sigorta şirketleri aynı otomobile aynı teminatları sağlayan trafik sigortası poliçelerinde 336'dan 909 liraya kaskoda ise 600 ile 1.068 lira arasında değişen farklı fiyat sunuyor.

Telesure Sigorta'nın satış kanalı koalay.com'un rakamları, trafik ve kasko sigortalarındaki fiyat uçurumunu gözler önüne seriyor. Dünyada hiçbir kâğıt işi olmadan sadece telefonla sigorta sunan ilk sigorta şirketi olan ve 40 milyon TL yatırımla girdiği Türkiye'de birinci yılını tamamlayan Telesure'un sigorta satış kanalı koalay.com'un rakamlarına göre zorunlu trafik sigortasında sigorta şirketleri arasındaki fiyat farkı yüzde 300'e, kaskoda yüzde 60'a varıyor.

KASKODA 9 TEKLİF

40 bin TL değerinde 2012 model VW Polo Comfort Line 1.4 otomobil üzerinden sitede teklif istendiğinde trafik sigortasında 11, kaskoda 9 farklı teklif geliyor. Zorunlu trafik sigortasında teklifler 336 liradan başlıyor. 357 TL, 393 TL, 488 TL, 510 TL, 546 TL, 548 TL, 568 TL, 756 TL ve 802 TL olarak sıralanan teklif listesindeki en yüksek teklif 909 TL olarak dikkat çekiyor.

Aynı otomobil için teklif alınan kasko poliçelerinde fiyat 600 TL'den başlıyor, 1.068 TL'ye kadar yükseliyor. Türkiye'de 18 milyon araç içinde zorunlu trafik sigortası oranının yüzde 70, kasko oranının ise yüzde 34 olduğunu belirten Telesure Sigorta CEO'su Bradley Du Chenne'in verdiği bilgiye göre; poliçe satın almak isteyen birine 12 farklı sigorta şirketinden teklif verebildikleri için fiyat farkı gözle görülür hale geliyor.

1 HAZİRAN'DA YENİ DÖNEM BAŞLADI

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Hazine Müsteşarlığı sigorta fiyatlarını 2014'ten beri serbest bırakmış, ancak haksız rekabetin önüne geçebilmek için teminat oranlarını belirlemeye devam etmişti. Haziran ayındaki yeni düzenlemeyle birlikte teminatlar ve ödeme şartları değiştirilince sigorta şirketleri de poliçe fiyatlarını önemli derecede yükseltti. Yeni düzenlemeyle birlikte poliçe fiyatları yükselirken, kaza yapan ve sigorta şirketlerine hasar ödeten sürücülerin primleri daha da arttı. Yeni düzenlemede teminat dışında kalan hallerde de düzenlemeler yapıldı. Buna göre, ilgili Terörle Mücadele Kanunu'nda belirtilen terör eylemlerinde ve bu eylemlerden doğan sabotajda kullanılan araçların neden olduğu ve Karayolları Trafik Kanunu'na göre sigortalının sorumlu olmadığı zararlar teminat dışında olacak. Sigortalının, olayı ihbar süresi de 5 günden 10 güne çıkarıldı.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Türkiye Polo Otomobil Ekonomi Ekonomi Ekonomi Güncel Haberler

Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini düşürdü

Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini düşürdü

Ülkede turist istemiyorlar! 10 bin kişi dev pankartlarla sokağa indi

Ülkede turist istemiyorlar! 10 bin kişi dev pankartlarla sokağa indi

Üsküdar'da çöp sorunu bitmiyor! Vatandaş şikayet etti, belediye ekipleri soluğu mahallede aldı

Üsküdar'da çöp sorunu bitmiyor! Vatandaş şikayet etti, belediye ekipleri soluğu mahallede aldı

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title