Haberi Paylaş

Mobbing Ülke Ekonomisini de Olumsuz Etkiliyor

Ekonomi Haberleri

Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği Başkan Vekili İsmail Akgün, mobbingin birey, kurum ve işletmelerin yanı sıra ülke ekonomisini de olumsuz etkilediğini söyledi.

Mobbing... Yani, "duygusal taciz, psikolojik terör, psikolojik saldırı, yıldırma, sindirme, zorbalık, bezdiri, iş yeri terörü, iş yerinde saldırganlık, iş yeri şiddeti". Üstelik kamu ya da özel sektör ayrımı olmaksızın her kademede çalışanın başına gelebiliyor. Bu durum sadece maruz kalan kişinin sağlığını, çevresi ve ailesiyle ilişkisini bozmakla kalmıyor, ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği Başkan Vekili İsmail Akgün, "veba" olarak nitelediği mobbing nedeniyle iş yerlerinin performans ve kalitesinin düştüğünü, çalışanların başka iş arayışına girdiğini ve ekonominin telafisi güç, önemli kayıplar yaşadığını vurguladı.

Mobbing son yıllarda tanıma kavuşan ve sıklıkla duyulur olan bir kavram. İş yerlerinde bir veya birden fazla kişi tarafından diğer kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen, belirli bir süre sistematik biçimde devam eden, yıldırma, pasifize etme veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan, mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren, kötü niyetli, kasıtlı, olumsuz tutum ve davranışların bütünü anlamına geliyor.

BU NEDENLERLE "İŞ YERİ TERÖRÜ" ESTİRİYORLAR

Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği Başkan Vekili Akgün'ün açıkladığına göre, mobbingi sadece üstler astlarına uygulamıyor; eşdeğerler ve bazen de astların üstlerine karşı bu tacizleri uyguladığı görülebiliyor. Akgün'ün açıklamasına göre, mobbing uygulama nedenlerine bakınca da şöyle bir tablo ortaya çıkıyor: Politik nedenler, bölgecilik, ırkçılık, din-mezhep gibi nedenler ile tazminat ödememek, ayrımcılık, makamını korumak gibi birçok nedeni bulunuyor. Bu davranışlar kimi zaman doğrudan hakaret, tehdit, aşağılama gibi yöntemlerle yapılırken, kimi zaman da dolaylı davranışlarla dedikodu ve iftiralar yoluyla yapılabiliyor.

SAĞLIK, SOSYAL İLİŞKİLER, İŞLETME VE ÜLKE EKONOMİSİ ZARAR GÖRÜYOR

Mobbingin sadece bu duruma maruz kalan kişiyi değil, iş arkadaşlarını, çevresini, işletmeyi ve ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini belirten Akgün, neye yol açtığını ise şöyle açıkladı:

"Mobbing, zamanında önlem alınmazsa çalışanları ve kurumu da önemli bir şekilde etkilemektedir. Çalışanların dikkat dağınıklığı, uykusuzluk, mide-bağırsak rahatsızlıkları, panik ataklar, kalp krizleri, iş kazaları, nedensiz ağlamalar, aşırı kilo alma veya verme, cinayetler gibi birçok soruna yol açmaktadır. Hepimiz iş yerinden ayrıldıktan sonra evimize, yani ailemizin yanına gitmekteyiz. Çalışanları etkileyen bu sorun maalesef aileyi de olumsuz etkilemektedir. Mutsuz aileler ve kimi zaman boşanmalara kadar da gitmektedir. Elbette bireyleri bu denli etkileyen bu veba, kurumları, işletmeleri de çok daha fazla etkilemektedir. Çalışanları mutsuz olan iş yerlerinin gerekli performans ve kalitede hizmet üretmesi beklenemez. Yetişmiş çalışanların başka iş arayışları, istifa etmeleri ya da emekliye ayrılmaları kimi zaman telafisi güç ve önemli kayıplar yaşanmasına yol açmaktadır. Bireyi, aileyi, kurumları etkileyen bu sorun kuşkusuz ülke ekonomisini de olumsuz etkilemektedir."

"KURUMLARIN YAPMASI GEREKEN"

Akgün, kurumların, işletmelerin bu nedenle mobbinge karşı mücadele etmeleri ve bunu oluşturacak zeminleri ortadan kaldırmaları gerektiğini dile getirerek şunları kaydetti: "Bunun için kurumlarda eğitim verilerek farkındalık artırılmalıdır. Psikolojik tacize zemin hazırlayabilecek faktörlere yönelik çalışma ve düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Kurumda psikolojik tacizin yaygınlığını araştıran çalışmalar yapılabilir. Anketler aracılığıyla risk altındaki çalışma grupları belirlenebilir."

Kaynak: AA / Ekonomi

İsmail Akgün Ekonomi Ekonomi Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (19)

xxLL:

kanun güçlünün yanında kapanın bir belediyeden başka kuruma geçtim alacağım aylıklarımı il özel idaresi verecekti. bana işini geliyorsa şu kadarından feragat edeceksin yoksa alamazsın dediler mecburen kabul ettim. 2 yıllık maaşım içerideydi. . şikayet etsem sanki bunları cezalandıracak kanunmu var. güya devleti düşünüyorlar. devlet benim hak ettiğim maaşı veremiyor mu. amaç hükümeti güçsüz göstermek paralelik fakat beni kim dinleyecek. ? varsa kanun nerelerde bu suç işlenmiş bulsun cezalandırsın.

Cevap Yaz22Yayından Kaldır
2222:

ulan başına gelen hükümetin sorumsuzlüğünü bile paralele bağla. iyi yapmışlar sana. . . .

01Yayından Kaldır
Vatandaş:

XXLL korkma arkadaşım. Ver 50-100 lira bir avukat ile görüş tanıdığım bir arkadaşım çalıştığı kurumu dava etti 100 000TL tazminatı kurumdan, manevi ve şahsi tazminatlarıda kendisine kurumun haberi olmadan baskı uygulayan kişilerden aldı ama Sen sinersen üstüne çıkıp zıp zıp zıplarlar

03Yayından Kaldır
Tüm 19 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title