Haberler

Köy Yoğurdu Diye Satılan Ürünlere Dikkat! Çok Tehlikeli Olabilir

Güncelleme:

Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Sadettin Korkut, yoğurttaki tehlikeye dikkat çekti. "Köy ve ev yoğurdu" etiketiyle açıkta satılan, yoğurtlar için merdivenaltı üretim uyarısı yaptı.

Son yıllarda Türkiye'deki tüketicilerin temel gıdalarda doğal ürünlere olan ilgisi artıyor. Organik gıda arayışında doğru sanılarak yapılan hatalar ise sağlığımızı tehdit ediyor. "Tüketicinin sağlıklı gıdaya ulaşması için çalışıyoruz" diyen Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, yoğurttaki tehlikeye dikkat çekti.

KÖY YOĞURDU DİYE SATILANLARA DİKKAT!

Sadettin Korkut, "köy ve ev yoğurdu" etiketiyle piyasada gittikçe daha sık görülen yoğurtların açıkta satılan, hiçbir denetim ve kontrolden geçmeyen sütlerden yapılma ihtimalinin yüksek olduğunu hatırlatarak, merdivenaltı üretim için de uyardı. Sadettin Korkut, Türkiye'nin birçok bölgesinde tüketicinin daha sağlıklı diyerek tercih ettiği açık süt satışına değinerek, şöyle konuştu: "Halkımız alışkanlıkları konusunda muhafazakar. Zor vazgeçiyor. Anadolu'da çok yaygın olan, büyük şehirlerimizde sitelerin kapısına kadar gelen açık sütlerin kaynağını çok iyi sorgulamalıyız. Ev kadınlarının, ev yoğurdu yapmak için satın aldıkları açık sütün, sağlık sorunlarına yol açabileceğini dikkate almalıyız. Türkiye'de sofralarda en çok tüketilen ürünlerden süt ve yoğurt konusunda büyük bir tartışma var. Toplumda artan 'doğal ürün' talebine paralel olarak neredeyse her köşede görmeye başladığımız 'köy yoğurdu' iddiasındaki ürünlerin menşeinin titizlikle sorgulanması gerek."

AMBALAJLI YOĞURT

Sadettin Korkut, ambalaja giren yoğurtları satın alırken de mutlaka etiketli ürünler tercih edilmesi gerektiğini kaydetti. Tüm gıda maddelerinin, gıda ile temasa uygun malzemelerden yapılmış ambalajlarda satışa sunulmasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Korkut, şunları söyledi: "Denetimsiz satılan süt ve yoğurtta karşılaşılan büyük sorunlardan birisi de budur. Sokakta, çarşıda, açıkta gıda ambalajına uygun olmayan renkli kutularda 'köy yoğurdu' iddiasıyla ürün satışı olduğunu görüyoruz. Tekrar tekrar kullanılıyorsa hijyenden söz edilemez. Kayıt dışı ürünlerden uzak durmak her şeyden önce sağlıklı gıda tüketiminin ilk şartıdır. Unutmayalım ki, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın izniyle üretim yapan, yasal standartlara uygun ambalajlarda satışa sunulan ürünleri tüketme konusunda daha bilinçli davranmalıyız."

Kaynak: Haberler.Com / Ekonomi

Sadettin Korkut Türkiye Alışveriş Ekonomi Ekonomi Ekonomi Güncel Haberler

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Gaziantep'te katliam! 5 kişiyi öldürüp aynı silahla intihar etti

Gaziantep'te katliam! 5 kişiyi öldürüp aynı silahla intihar etti

500

Yorumlar (24)

ANNE:

HAMİLE OLDUĞUMU ÖĞRENDİĞİMDEN BERİ MARKET YOĞURDU SOKMADIM EVE. HER HAFTA KENDİM MAYALIYORUM. ÇOKTA BASİT. BEBİŞİN KEMİK GELİŞİMİ ÇOK İYİ BENDE ÇOK MUTLUYUM:) BÜTÜN ANNE ADAYLARINA VE ANNELERE TAVSİYE EDERİM

11
2
yanıtYanıtla
Kaymakçı:

Ben şahsen kendi yoğurdumu kendim yapıyorum hem hesaplı hem kaliteli herkes yapabilir zor değil

11
1
yanıtYanıtla
tosun:

evde yapılan en kalıtesız yoğurt endustrının en kalıtelı yoğurtundan daha sağlıklıdır

10
1
yanıtYanıtla
harputlu:

marketteki markalı yoğurtlar saman gibi lezzet yok, tat yok, 1 ay kalsa bozulmuyor. normal yogurtcuda alsak tadı var lezzet var . bırakkın bu karalamayı asıl telike markalı yogurtlarda. sütaş süt aldık kaynattık heömen kesildi. lapa oldu tarihide 15 gün vardı4 kilo süt çöp oldu. asıl markasız yoğtyrlar daha lezzetli . köy yoğurtu tadı var. asla markalı yogurt almam kendimi zehirlememem.

11
0
yanıtYanıtla
YAĞSIZ TUZSUZ TATSIZ YOĞURTLAR:

Markalı yoğurtlar çok mu iyi sanki. Sütün Yağını limon sıkar gibi sıkıyorlar. Geri kalan POSA dan yoğurt yapıp satıyorlar.

11
0
yanıtYanıtla
İNSAN EVLADİ:

ha ha ha ne oldu sömurdugunuz veya satışınızmı dustu ambalajcılar içine ne koydugunuz beli degil bir ay beklese yogurda bir sey olmuyor kapıdan adıgım acık yogur ikinçi gun ekşiyor ekşi ayran özlemiştim

9
1
yanıtYanıtla
bekirMobil-ANDROID:

bunu niye ambalaj sanayi derneği söylüyor

9
1
yanıtYanıtla
kadir:

arkadaş en güzeli organik köy yoğurdu diğeri yalan

yanıt0
yanıt0
egeefeMobil-ANDROID:

fabrika yapımı yoğurtla ri satmak için böyle açıklamalar yapılıyor. yoğurt koy yoğurdu ise zaten tadından anlaşılır

8
1
yanıtYanıtla
dumrul:

köy yoğurduna dikkat diyene bende diyeyim dikkat millet fazla düşünmez ancak bu kadarda değil köy yoğurdu sağlıklıdır. ambalajlı ne olduğu belli olmayan yogurtmu iyi gel sana köy yoğurdu yedirelim anla nasılmış

8
1
yanıtYanıtla
Tüm 24 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title