Haber : Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı İl - Haberler

Haberi Paylaş

Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı İl

 - Güncelleme:

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Yazıcı, İstanbul'da 2015'te metrekare bazında en çok fiyat artışının yüzde 53'le Alemdağ'da yaşandığını söyledi.

Sektör temsilcilerine göre, 2015 yılında satış fiyatı yüzde 20 artan konut, yatırımcısına en çok kar sağlayan yatırım araçlarından oldu. Geçen yıl Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri yıllık bazda ortalama yüzde 16,33 değer kaybederken, ABD doları TL karşısında yüzde 24,89 yükseldi. Avronun satış fiyatında ise yüzde 11,94 yükseliş görüldü. Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı ise 2015 yılında yüzde 11,15 arttı. Türkiye'de en çok rağbet edilen bu yatırım araçlarından yatırımcısının yüzünü en çok güldüren dolar ve konut oldu.

'KONUT GÜVENLİ LİMAN'

Gayrimenkul değerleme uzmanları değerlendirmelerde bulundu. ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, "2015 yılında konut fiyatları yüzde 20'lik artış gösterdi. Bu oranla yatırım araçlarından en fazla getiriyi sağlayanlar arasında yer aldı" dedi. Özellikle son 10 yılda konut yatırımının en çok kazanç sağlayan yatırım araçlarının başında geldiğini ifade eden Baygan, "Adana'nın en büyük 7 şehir arasında yüzde 29,31'lik oranla satış fiyatını en çok artıran şehir olduğunu bildirdi.

'İSTANBUL'DA YÜZDE 53'E VARAN ARTIŞLAR VAR'

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ise "2015 İstanbul Markalı Konut Araştırması" başlıklı çalışmalarına göre, şehrin 34 bölgesinde 1242 markalı konut projesinin yer aldığını, kent genelinde markalı konut sayısının 500 bine ulaştığını söyledi. Yazıcı, "2015 yılında, bir önceki yıla göre kıyaslama yapıldığında metrekare bazında yüzde 53'e varan değer artışları oldu. İstanbul'da Alemdağ'da yüzde 53, Beylikdüzü Gürpınar'da yüzde 48, Kemerburgaz'da yüzde 44, Esenyurt'ta yüzde 39, Ataşehir'de yüzde 36'lık artışlar yaşandı" dedi.

'YÜKSEK FAİZE RAĞMEN KAZANDIRDI'

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş da gayrimenkul yatırımında her zaman umut olduğunu belirterek, konutun 2015'te de yatırımcısına ortalama yüzde 20 getiri sağladığını söyledi. Taş, "2015, bu kadar çok olay yaşanmasına rağmen yüzde 10 büyüme ve yüzde 20 fiyat artışıyla kapandı. Diğer yatırım araçlarıyla kıyaslandığında neredeyse en kötü geçen yıllarından birisinde bile gayrimenkul, yine en çok getiri sağlayan yatırım araçlarından oldu. Ve bu, fiyat artışı ve adetlere baktığınız zaman yüzde 1,20 gibi bir faizin olduğu dönem de oldu" dedi.Haberler.com - Ekonomi

Cansel Turgut Yazıcı Borsa İstanbul Gökhan Taş Türkiye Emlak Ekonomi Ekonomi Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

DEVRİMCİ:

Araplar suriyeliler mahvetti ev fiyatlarını uçurdu. beylikdüzü esenyurt allahın dağı istanbul bile değil ama türkler almıyor ev. Sadece yabancılara satılıyor. Kimsede peşin para yok.

Her alış satışta devlete vergi:

Bu kadar konut ve arsa alınıp satılıyor her birinden yüzde dört vergi alınıyor. Sanki devlet malımıza ortakmış gibi. Yazık valla 100 milyarlık bir daireye 4 milyar vergi. Böyle bir vergi olamaz bu bir soygundur. Devlet milletini soyuyor, tıpkı akaryakıt fiyatlarında olduğu gibi.

Müşteri Memnuniyeti öemli:

Tapu işlemlerinin yoğun olduğu müdürlüklere memur takviyesi yapılmalıdır. Böylece vatandaş rahat eder, İşler kolay ve kısa zamanda halledilir. Tapu çalışanlarına da hak vermek lazım, bu kadar yoğunluğu bünye kaldırmaz

Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title