Haberler

İstanbul Boğazı'nın 5 Kat Altına 96 Kral Daireli Lüks Otel Yapılacak

Güncelleme:

THY ve Do&Co'nun Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarını lüks otele dönüştüremebilmek için başlattığı çalışmaların tamamlanmasıyla İstanbul Boğazı'nın 5 kat altında yaşam alanı oluşturulacak.

TÜRK Hava Yolları (THY) ve ikram şirketi Do&Co'nun, Ortaköy'de 25 yıllığına kiraladığı Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarını 96 kral daireli lüks otele dönüştürebilmek için başlatılan restorasyon çalışmaları sona yaklaştı. İki yalı ve kompleksleriyle yer üstünde 8 bin metrekare alana yayılan otel, bir aysberg gibi deniz seviyesinin 5 kat altına iniyor. Deniz seviyesinin altındaki 30 bin metrekarelik inşaat alanında iki kat otoparka, diğer katlar ise balo salonu ve diğer toplantı salonlarına ayrılmış.

RESTORASYON MALİYETİ 150 MİLYON LİRA

Boğaz'ın güzelliklerini dünyaya pazarlamak ve seçkin müşterilerini ağırlamak isteyen THY'nin ikram şirketi Do&Co ile 4 yıl önce "Sultanlara layık" 5 yıldızlı otel projesi için, İl Özel İdaresi'nden 25 yıllığına ve 125 milyon liraya kiraladığı Fehime Sultan Yalısı ile hemen yanındaki Hatice Sultan yalılarının restorasyon maliyeti 150 milyon lirayı buldu. Kabe'deki revakların restorasyonunu, Çamlıca Camisi'nin inşaatını yapan Gürsoy Grup'un üstlendiği proje kapsamında, Fehime Sultan Yalısı'nın taşıyıcı sistemleri ve dış cephesi tamamlandı. Şu anda iç mekan çalışmaları sürüyor.


ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Hatice Sultan Yalısı'ndaki çalışmalar devam ederken 23 Ekim 2015'te yapılan hafriyat kazıları sırasında yapının bodrum katına denk gelen kotta tarihi taş duvar (rıhtım) dokusu bulundu. Bulunan taş duvar için 3 No'lu Kurul kararlarının alınması, 1.5 yıllık bir süreyi buldu. Bu süre içinde yalıda imalat yapılamadı. Kurul kararı ile taş duvarın bir kısmının yerinde korunmasına, bir kısmının ise sökülüp, taşların konservasyonunun ardından yerine yeniden konulmasına karar verildi. Şu anda çalışmalar devam ediyor.

BÜTÜN ODALARI 'KRAL DAİRESİ' OLACAK

Projeye göre, kompleksin yer üstünde kalan bölümünde, 8 bin 800 metrekare kullanımlı tesis, 96 odalı Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalıları, selamlık köşkü, hamam, restoran ve otel girişinin yer alacağı büyük çadır ve pastane olarak kullanılacak seyis evinden oluşuyor. THY, VIP yolcularını deniz yoluyla otele getirip, tekrar tekneyle uçağa götürecek. Otelin bütün odaları "Kral dairesi" olacak.Deniz seviyesinin altında da içinde otopark, balo salonu, spa gibi merkezlerin olacağı 30 bin metrekare kullanım alanlı 5 kat bodrum inşa edildi. Otel projesi için bodrum katların inşaatı, Beşiktaş'ta eski tütün deposuna yapılan Shangri La Bosphorus Otel gibi "top-down" adı verilen yöntemle yukarıdan aşağıya doğru yapıldı. Son olarak temel atıldı.

FEHİME SULTAN YALISI

Hanım Sultan Sarayları, arasında bulunan altı yalıdan biri olan Fehime Sultan Yalısı, Gazi Osman Paşa Yalısı olarak da biliniyor. Sonraki yıllarda Gazi Osman Paşa Ortaokulu olarak kullanılan yalı, 2002 yılında yanmış ve kullanıma kapatılmış, 2'nci kat ve çatı katı tamamen yanmış, göçen parçalar da birinci katta ağır tahribatlar yapmıştı. 1'inci katta ağır tahribatlar yaratmıştı. 2011 yılında buradan sökülen parçalar restorasyonlarının yapılacağı Hadımköy- İstanbul'daki Atölye'ye taşınmıştı.


HATİCE SULTAN YALISI

Ortaköy'de bulunan altı sultan yalısından bir diğeri olan Hatice Sultan Yalısı 1800'lerin sonunda II. Abdülhamit tarafından V.Murat'ın kızı olan Hatice Sultan için yaptırıldı. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde yetimhane ve ilkokul olarak kullanılan yalı, 1972 yılında bahçesine havuz inşa edilerek Yüzme İhtisas Kulübüne tahsis edilmişti.

HADIMKÖY'DE ATÖLYE KURULDU

Fehime Sultan Yalısı ve kısmi olarak Hatice Sultan Yalısı'ndan sökülen, üzerinde onarım, tamamlama veya güçlendirme yapılacak mimari elemanlar ve bu elemanlara ait parçalar detaylı bir şekilde envanterleştirildikten sonra sandıklara yerleştirilerek, Hadımköy Atölyesi'ne getirildi. Bütün parçalar kendi niteliğine uygun olarak ayrı alt atölyelerde ele alındı. Atölye çalışmaları uzman saha personelleri tarafından atölye duvar resimleri, kanvas tavanlar, kornişler ve tavan kaplamaları, ahşap taş ve mermer ile ahşap bölümlerinden oluşuyor. Atölyelerde yürütülen çalışmaların birçoğu yöntemsel açıdan Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor. Üzerlerinde titizlikle çalışılan parçaların onarımları ve tamamlamaları yapıldıktan sonra tekrar sandıklarına koyularak montaj aşaması için Ortaköy'e gönderilip, yerlerine monte ediliyor.

(Kaynak: Hürriyet)

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Hatice Sultan Hadımköy İstanbul Çamlıca Ekonomi Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği'ni yayımladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği"ni yayımladı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title