Haberler

Mezuniyette "Uygunsuz" kıyafet krizi! Bakan Tekin, okul müdürüne değil haberi yapan gazetecilere sitem etti

Güncelleme:

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kocaeli'deki bir lisenin mezuniyet töreninde yaşanan uygunsuz kıyafet gerginliğine ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Basın mensuplarına sitem eden Tekin, "Bu kadar büyük bir ailenin içerisindeki bir tane olumsuzluğu bu kadar gündem yapacağınıza, öğretmen arkadaşlarımızın yıl boyunca yaptıkları fedakarlıkları keşke aynı samimiyetle, aynı gayretle medyatik hale getirseniz" dedi

Kocaeli'de bir lisede gerçekleştirilen mezuniyet töreninde, kıyafetleri "Uygunsuz" bulunarak tören alanına alınmayan öğrencilere yapılan muameleye tepkiler çığ gibi büyümüş ve olay hakkında soruşturma başlatılmıştı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin. konuya ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

BAKAN TEKİN'DEN MEDYAYA SİTEM

Bakan Tekin, konuya ilişkin yaptığı yeni açıklamada "Medya, siyaset, STK'lardan bir şey rica ediyorum. Bu kadar büyük bir ailenin içerisindeki bir tane olumsuzluğu bu kadar gündem yapacağınıza, öğretmen arkadaşlarımızın yıl boyunca yaptıkları fedakarlıkları keşke aynı samimiyetle, aynı gayretle medyatik hale getirseniz." diyen Bakan Tekin, "İstenmeyen olaylar olduğunda iyi niyetli bir yaklaşımla önce bakanlığımızın sorunu çözebilecek kişilerin haberdar olması gerekiyor. Bunun çözümünü aramadan, doğrudan bu şekilde medyatik hale getirilmesinin basın etiği açısından çok doğru olmadığına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

"GEREKLİ İNCELEMELERİ YAPACAĞIZ"

Tekin, "Yaşanmasını arzu etmediğimiz bir olay. Bakanlık olarak bu konuda ihmali, yanlışı olan kişilerle ilgili olarak gerekli incelemeleri yapacağız." diye konuştu.

Bakan Tekin'in açıklamalarından öne çıkan satırbaşları ise şöyle;

"Otizmli çocuğumuzla ilgili olay yaşadık. Öğretmeni linç ettiniz ama buna hakkınız var mı? Araştırmadan öğretmen arkadaşımıza bunu yapmaya hakkınız var mı? Olayın detayına baktığımızda öğretmen arkadaşımız bütün öğretim yılı boyunca ilgilendiğini görüyoruz. Tüm öğretmenlerimiz zan altında bırakılıyor. Bakan olarak bunun sosyal medya, sivil toplum olarak herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum. Bu tür istenmeyen olaylarda iyi niyetli yaklaşımla banaklığımızın, müdürlüklerimizin haberdar olması gerek. Bunun çözümünü aramadan doğrudan medyatik hale getirilmesi basın etiği açısından da toplumsal etik açısından da doğru değil.

SINIF TEKRARI AÇIKLAMASI

Sınıf tekrarı ile ilgili okullarımızda bu anlamdaki işlemler tamamlanmadı. Bayram sonrası net rakamları göreceğiz. Genel olarak bakıldığında marjinal tablo ile karşı karşıya değiliz. Sınıf tekrarını niye yaptık; her ay resmi olarak ilan ettiğimiz öğretmen buluşmaları yaptık. Her ay minimum okullarda 15-20 öğretmenle toplantı yatık. Öğretmenlerimizin emeklerinin karşılığının alınabilmesi, ,itibarlarının korunması açısından tedbirlerdi. Öğrenci açısından başarının artırılması için alınan tedbirdi.

"HERHANGİ BİR AF YA DA DÜZENLEME DÜŞÜNMÜYORUZ"

9. sınıflar üzerinden yürütülen spekülasyonlar doğru değil. 12. sınıflar açısından çocuklarımızın üniversite hazırlık anlamında en çok faydalanacakları alanın bizim okullarımız olduğuna inanıyoruz. Kaçak eğitim veren kurslarda ya da farklı yapıların kurslarında eğitim öğretim adı altında sınav hazırlık kursu almasını istemiyoruz. Öğretmenlerimiz ile bu süreci geçirmesini istiyoruz. ÖSYM ile sağlıklı süreç yürütüyoruz. Yarıya yakını öğretmenlerimiz tarafından hazırlanacak şekilde havuz oluşturuldu. ÖSYM başkanı ile de konuştuk. Sınav için çıkan soruların tamamı bizim müfredatımız odaklı. Bunu sağlamak için de başka tedbirler almıştık. Devam için aldığımız kararın gerekçesi buydu. Herhangi bir af ya da düzenleme düşünmüyoruz devamsızlıkla ilgili. Çocuklarımız inşallah bu düzene alışacaklar ve daha fazla okulda vakit geçirecekler.

Açıköğretim örgün öğretim dışına çıkmış, insani nedenlerle örgün öğretim alamayacak olan çocukları yönlendirdiğimiz mekanizma. Biz çocuklarımızın örgün öğretime gelip bizim öğretmenlerimizden eğitim almasını istiyoruz. Normale döndük aslında.

ÖZEL ÖĞRETMENLERİN MAAŞ ŞİKAYETİ

Bu konu da speküle edildi. Pandemi sürecinde özel okullarda irtifa kaybettiler. Sonrasında bazı özel okullar bünyesinde çalıştırdıkları öğretmenlere hak etiklerinin altında özlük ödediklerini Öğrendik. Özel okul politikamızın artık normalleşmesi gerektiğini kendilerine söyledik. Pandemi koşullarında biz küçüldük, bazı tedbirler almaya gittik dediler.

Mayıs ve haziran aylarında öğretmenlerle yaptıkları sözleşmelerde öğretmenlerin hakkını koruyacak mali tabloyu sunmalarını söyledik. Önümüzdeki yıl sorunu çözeceklerini deklare ettiler. Yasal düzenlemeyi doğru bulmuyorum. Özel okul sahiplerinin bu anlaşmaya riayet edeceklerini düşünüyorum. Öğretmen arkadaşlarımız bize iletirse okullarla gerekli görüşmeleri yaparız."

Olgun Kızıltepe
Haberler.com - Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Kocaeli Eğitim Politika Güncel Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

500

Yorumlar (46)

VEFA:

Burada şuyu vukuundan beter çirkin bir hadise yaşanmıştır. Gencecik öğrencilerimiz mezuniyet günü için giydikleri kıyafet nedeniyle ilkel bir zihniyetle ötekileştirilmiştir. Haber değeri en üst düzeydedir. Tüm basın mensuplarını ve şikayet edenleri tebrik ediyorum, varolun!...

161
306
yanıtYanıtla
Hayrullah Karakuş:

Bunlardan biri de sendin galiba

yanıt104
yanıt80
SİZE RAHAT BATIYOR:

Keşfedilmemiş topraklarda ki teknolojiden medeniyetten uzak kabileler bile yaprak örtmeyi bırakıp vücudunu kapatmaya başladı . Biz tam tersini yapıp yaprak örtmeye doğru gidiyoruz. Ben bir kız babası olarak açıklık değil çıplaklık karşıtıyım bu ne laiklik ne de özgürlüktür

yanıt140
yanıt47
VEFA:

İsteyen kendi çocuğunu, istediği gibi giydirip bu yaz sıcağına darlayabilir. Yazık ama!.. Ne yapalım bu sizin tercihiniz. Biz karışamayız. Siz de başkalarının çocuklarına karışmayacaksınız. Karıştırmayız!...

yanıt65
yanıt151
VEFA:

Biri güneşe ya da aya baktı diye güneş ya da ay değerinden hiçbir şey kaybetmez. Çok zaman geçti. Bu ilkel kafaları değiştirin artık...

yanıt47
yanıt162
Dağıstan:

Ne oldu , 28 Şubatlarda türban nedeniyle içeri alınmadığından şikayet ediliyordu. İntikam mı alınıyor. Yaz sıcağına uygun giyineni içeri almıyorsunuz. Komedi ya. Üstelik içerideki törende giyilen kıyafetlere verilen para da israftır. Bir defa giyilip atılacaktır. Hani tasarruf tedbirleri. Cemaatçi Bakanımız , gazetecileri kınamış haber yapıyorlar diye. Biz sizin tarikatlerle protokoller yaparken, çatlasanız da patlasanız da yapacağız derken...... bu nedir ya neresinden tutacağım bu feveranın

yanıt45
yanıt119
Sedat Açıkgöz:

helal olsun müdüre

194
104
yanıtYanıtla
Özcan Özcan:

siyasal islamcılar küçüktür ama mide bulandırır.

yanıt55
yanıt137
mehmet:

sanki ders gösterdiler. öğretmenlerin çoğu telefonda borsa oynadı.

yanıt18
yanıt18
rıdvan öztürk:

Okul müdürüne neden sitem etsin.. adam yönetmeliği uygulamış.. olması gerekeni yapmış.. bu kadar kuraltanımamazlık fazla.. herşeyin bir usulü kaidesi var..

199
81
yanıtYanıtla
Tüm 46 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title