Eğitim-İş'ten Öğretmen Gelirlerine İlişkin Araştırma

Eğitim-İş'ten Öğretmen Gelirlerine İlişkin Araştırma

Eğitim İş Genel Başkanı Demir: "Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 73'ü gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını, yüzde 61'i gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını belirtti"

Eğitim-İş'ten Öğretmen Gelirlerine İlişkin Araştırma

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, yaptıkları bir araştırmada, öğretmenlerin yüzde 73'ünün gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını, yüzde 61'inin ise gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını kaydetti.

Demir, yaptığı yazılı açıklamada, Eğitim-İş'in 38 ilde bin 165 öğretmenle yüz yüze görüşülerek, "Öğretmenlerin Gelirlerine İlişkin Öğretmen Görüşleri" Araştırmasını yaptığını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 77'sinin hiçbir sendikaya üye olmadığı, sadece yüzde 23'ünün bir sendikaya üye olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 73'ü gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını, yüzde 61'i gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını, yüzde 69'u ise daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olursa öğretmenliği bırakacağını belirtmiştir."

Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesini isteyen Demir, öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılması yönündeki söylem ve uygulamalara son verilmesi talebinde bulundu.

Demir, yaşanılan bütün sorunlara rağmen bütün öğretmenlerin, eğitim ve bilim emekçilerinin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladığını belirtti. - Ankara