Haberler

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden Netanyahu hakkında tutuklama kararı

Güncelleme:

Uluslararası Ceza Mahkemesi, 7 Ekim'den bu yana Gazze'yi kan gölüne çevirip binlerce Filistinliyi katleden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Gallant, Hamas lideri Yahya Sinvar ve Kassam Tugayları Başkomutanı Muhammed Deif için tutuklama kararı çıkardı.

7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 103'ü çocuk, 9 bin 849'u kadın olmak üzere 35 bin 456 Filistinliyi katleden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için hesap vakti geldi.

SAVAŞ SUÇU İDDİALARI

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Gazze'yi kan gölüne çeviren Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Gallant, Hamas lideri Yahya Sinvar ve Kassam Tugayları Başkomutanı Muhammed Deif ve İsmail Haniye için savaş suçu iddiaları nedeniyle tutuklama emri çıkarılmasını talep etti.

"CEZAİ SORUMLULUK İÇİN MAKUL GEREKÇELER VAR"

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Khan, yaptığı açıklamada "Ofisim tarafından toplanan ve incelenen delillere dayanarak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallantı'ın savaş suçları işlediğine dair makul gerekçelerimiz var. Filistin Devleti topraklarında (Gazze Şeridi'nde) 8 Ekim 2023 tarihinden itibaren işlenen insanlık suçu işleniyor" ifadelerini kullandı.

ULUSLARARASI CEZA MAHKMESİ NEDİR?

Uluslararası Ceza Mahkemesi, soykırım suçu, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçu olmak üzere dört suç tipi için yargılama yetkisine sahiptir.

1 Temmuz 2002 tarihinde kurulmuş ve 11 Mart 2003 tarihinde çalışmaya başlamıştır. Mahkeme binası "Ev Sahipliği Anlaşması" yaptığı Hollanda'nın Lahey kentinde bulunuyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi yargılamasında, suçun faili eğer kendi uyruğunda olduğu devletin yargılamasına tabi olmuşsa, bu durumda Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde ikinci kez yargılanması söz konusu olamayacaktır. Bunun sebebi ise; bir kişi bir suç için iki kez yargılanmaz (non bis in idem ilkesi).

Roma Statüsü suçları, mahkemenin nasıl çalışacağını ve devletlerin mahkeme ile işbirliği için ne yapmaları gerektiğini tanımlar. Statü gereğince, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin faaliyete geçebilmesi için 60 ülkenin onayı beklendi ve 11 Nisan 2002 tarihinde söz konusu 60 onaya ulaşıldı. 15 Nisan 2015 tarihi itibarıyla 139 devlet tarafından imzalamış ve 123 devlet tarafından onaylanmıştır. Roma Statüsü'nü imzalamak onaylamak anlamına gelmemektedir.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Dünya

Uluslararası Ceza Mahkemesi Filistin İsrail Gazze Dünya Güncel Haberler

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye 'asgari ücret' çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye "asgari ücret" çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Bayram sabahı yanlışlıkla 20 bin TL'sini çöpe attı

Bayram sabahı yanlışlıkla 20 bin TL'sini çöpe attı

500

Yorumlar (34)

samsun uydu:

böyle birsey mümkün olduğunda dünya gerçekten yaşanacak yer olacaktır.

773
5
yanıtYanıtla
VEFA:

Bunlar sonuç getirmeyecek gaz alma operasyonlarıdır.

yanıt285
yanıt14
Marko Apostolidis:

boşuna sevinme, tutuklams kararı yok daha, tutuklanması için dilekçe verilmiş oda daha ne onaylandı ne ret edildi. %50 ihtimalen tutuklanması onaylanır.

yanıt32
yanıt4
Mahmut Dokcu:

ABD olduğu sürece kimse bişey yapamaz

385
31
yanıtYanıtla
VEFA:

Kesinlikle doğru, İsrail hedeflerini teker teker gerçekleştiriyor. Yıllar içerisinde haritalarda Filistin diye bir yer adeta kalmadı. Silah ve teknolojik üstünlüğü olan dünya politikasını belirliyor. Umarım bu kirli savaş ülkemize sıçramaz

yanıt108
yanıt3
Canım Türkiyem:

Özcan bilmediğin konular hakkında konuşma. hoşt

yanıt35
yanıt3
BERAT HALİD:

Özcan sende papucumun kahramanısın

yanıt23
yanıt2
MURAT:

ABD ve israilin olduğu yerde insan hakları insanlık vicdan merhamet yoktur

260
6
yanıtYanıtla
VEFA:

Hamasın ilk saldırısı çok hunharca, insanlık dışıydı tasvip edilemez. Hamas İsraile beklediği fırsatı vermiş oldu. Aslana saldırdığınızda onu yenecek silahlara da sahip olmalısınız. Aksi takdirde aslana AV olursunuz.

yanıt18
yanıt42
Bünyamin İmen:

Beşeriyetin adaletini güç belirler. İsrail güç sahibi olduktan sonra hikaye okumak sıkıcı...

161
9
yanıtYanıtla
Tüm 34 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title